Jejda. Monika Babišová hodila do urny hned dva hlasy

Jejda. Monika Babišová hodila do urny hned dva hlasyUVNITŘ FOTOGALERIE 1
Domov
Sdílet:

Partnerka vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) se postarala o první přehmat eurovoleb v Česku. Nejdřív při hlasování hodila do urny hlas bez povinné obálky, který tak není platný. Ochotná komise jí umožnila hlasovat ještě jednou, byť tuzemské právo nic takového nezná.

Každý člověk v České republice starší 18 let má ve volbách do Evropského parlamentu právo odevzdat právě jeden hlas. Ať je to sedlák z vesnice, miliardář nebo partnerka ministra financí. Monika Babišová ale dostala z milosti volební komise výjimku.

„Jejda. Já jsem to tam hodila bez obálky. Vy jste mi nedali obálku,“ zhrozila se Babišová krátce po 14. hodině ve volební místnosti na pražském Chodově. Odvolit sem přišla v doprovodu vicepremiéra. A udělala stejný přehmat jako tehdejší prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg (TOP 09) v prezidentské volbě na začátku roku 2013.

Unikátní FOTOGALERIE zde: Babišovi volí. Pět selfie a tři hlasy

Babišová ale měla příležitost chybu napravit. Od komise si vyžádala obálku a mohla hlasovat znovu, tentokrát už platně. Babiš s ní šel raději za plentu, nejspíš aby měl hlas pod kontrolou. Ani to by se stávat nemělo. „My s tím budeme počítat,“ uklidnil ji předseda volební komise za smíchu fotografů a nelibosti některých přihlížejících.

„Štastný způsob to rozhodně není a nemělo by to tak být,“ uvedl pro ECHO24.cz Václav Henych z ministerstva vnitra.

Selhala komise, míní statistici

„Pokud byl vydán druhý hlasovací lístek a za plentu spolu byli puštěni dva lidé, jde určitě o chybu volební komise,“ řekl deníku ECHO24.cz tiskový mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. S případnými sankcemi odkázal na ministerstvo vnitra, protože může provádět kontroly ve volebních místnostech. Nebo na vedení městské části, které vybírá volební komisaře ve svém obvodu.

„Štastný způsob to rozhodně není a nemělo by to tak být,“ uvedl pro ECHO24.cz Václav Henych z ministerstva vnitra. Sám dlouhodobě vede odbor všeobecné správy resortu, který má na starosti volební legislativu. Pro volby to ale ohrožení není, uklidnil.

„Jsou přesné předpisy pro počítání hlasů. Tam je řečeno, že se urna po dané hodině v sobotu otevře a vysype se její obsah. Na jednu stranu se dají obálky, které tam jsou. Na druhou stranu celý zbytek. A pak se to teprve spočítá,“ zmínil Henych a dodal: „Hlas se nemůže ani podle zákona ani podle metodiky Českého statistického úřadu nikam započítat.“ Problém je ale v tom, že původně se mělo hlasování Moniky Babišové projevit jako neplatné, což nyní nenastane.

„Člověk by za plentou měl být sám. Když jste ale nějakým způsobem indisponován, můžete požádat jiného voliče, aby vám pomohl. Může to být náhlá komplikace.“

Doprovod je v pořádku. Pro postižené či negramotné

„Komise by porušila zákon jedině v případě, že by vydala dvě úřední obálky jedné osobě,“ uvedl Vladimír Řepka z tiskového odboru ministerstva vnitra. Monika Babišová ale napoprvé obálku nedostala. V takovém případě ji měli správně komisaři ještě před vhozením hlasu upozornit, že má být v obálce, míní. Museli by si toho ale všimnout.

„Porušením zákona není ani to, když jde někdo za plentu s doprovodem,“ připojil Řepka. „Člověk by za plentou měl být sám. Když jste ale nějakým způsobem indisponován, můžete požádat jiného voliče, aby vám pomohl. Může to být náhlá komplikace,“ dodal.

Soudní napadení výsledků voleb bude možné do deseti dnů od jejich oficiálního vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Zákon má ale dikci přísnější, ověřil server ECHO24.cz. „V prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků nesmí být nikdo přítomen zároveň s voličem, a to ani člen okrskové volební komise.“ Výjimku mají jenom lidé postižení nebo negramotní. Tady legislativa říká: „S voličem, který nemůže sám upravit hlasovací lístek pro tělesnou vadu anebo nemůže číst nebo psát, může být v prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků přítomen jiný volič, nikoliv však člen okrskové volební komise, a hlasovací lístek za něho v souladu s jeho pokyny upravit a vložit do úřední obálky.“

Soudní napadení výsledků voleb bude možné do deseti dnů od jejich oficiálního vyhlášení ve Sbírce zákonů. Případné žaloby bude řešit Nejvyšší správní soud.

Sdílet:

Hlavní zprávy