5 miliard pro Babiše: poslanci odmávli biopaliva za 15 minut

Novela prošla za 15 minut

5 miliard pro Babiše: poslanci odmávli biopaliva za 15 minutAKTUALIZOVÁNO
Domov

Filip Nachtmann

Pouhých 15 minut stačilo v pátek sněmovně, aby po měsíčních bojích přijala novelu zákona o spotřebních daních, která prodlužuje podporu biopaliv. Většina poslanců odmítla na návrh šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska změnit název zákona na zákon, který ve prospěch Agrofertu mění zákon o spotřebních daních. Podle Kalouska návrh zvýhodňuje Andreje Babiše (ANO), jehož koncernu může přinést až pět miliard korun.

Poslanci o zákonu debatovali už od začátku dubna. Pravicová opozice opakovaně kritizovala Babiše, že je mu zákon šitý na míru, protože podporuje jeho byznys.

„Že tady vláda prosazuje naprosto úporně pětimiliardovou výhodu z veřejných rozpočtů pro svého prvního místopředsedu, o tom nemůže být pochyb,“ tvrdil například Kalousek.

Babiš se hlasování nezúčastnil, Sobotka podpořil Kalouska

Ministr financí Andrej Babiš něco takového odmítl s tím, že Kalousek lže. Že je ale u zákona ve střetu zájmů, už nevyvracel. „Samozřejmě že jsem ve střetu zájmů. To všichni věděli. Já jsem ve střetu zájmů, už když ráno otevřu oči… Já budu hlasovat proti tomuto zákonu. Mně je úplně jedno, jestli ho sněmovna přijme, nebo ne,“ prohlásil v dubnu Babiš. Ten sice v pátek proti zákonu nehlasoval, nicméně hlasování se vůbec nezúčastnil.

Podpora biopaliv v pátek nikoho ve sněmovně moc nezajímala. Návrh hladce prošel za 15 minut a promluvil k němu právě jen Kalousek. Ten navrhoval, aby se název normy změnil na zákon, kterým se ve prospěch skupiny Agrofert mění zákon o spotřebních daních. Agrofert patří mezi nejvýznamnější výrobce biopaliv v Česku. Kalouska ale podpořilo jen 35 kolegů. Pikantní je, že mezi třemi koaličními poslanci, kteří zvedli pro Kalouskův návrh ruku, byl i premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Novela přináší program další daňové podpory biopaliv, u některých vysokoprocentních biopaliv zavádí spotřební daň a zachovává jejich podporu.

Čtěte také: Ve Sněmovně opět bouří biopaliva – ‚loupež za bílého dne‘

Biopaliva ve stopách soláru. Jsou politici nepoučitelní?

Norma také zpřísňuje podmínky pro přimíchávání biosložek do běžných pohonných hmot. Nově budou muset být v určité míře v každém litru. Nyní jsou daňová zvýhodnění poskytována na základě programu, který ale skončil k 30. červnu. Česko se tak nachází v režimu nedovolené podpory. Vláda už loni schválila program podpory biopaliv, který má trvat až do roku 2020, a z něj vychází schválená novela zákona. Program ale musela ještě schvalovat Evropská komise.