Ve Sněmovně opět bouří biopaliva – ‚loupež za bílého dne‘

Dvojí podpora Agrofertu?

Ve Sněmovně opět bouří biopaliva – ‚loupež za bílého dne‘NOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Poslanci se ve středu odpoledne už poněkolikáté vrátili ke kontroverznímu návrhu vlády na prodloužení daňového zvýhodnění biopaliv. A stejně jako v předchozích případech to mezi koalicí a opozičními poslanci jiskřilo. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, který je zpravodajem návrhu, zákon hned zpočátku debaty označil za zákon o dvojí veřejné podpoře Agrofertu a za loupež za bílého dne.

Poslanci se k novele zákona o spotřebních daních, která biopaliva upravuje, dostali teprve v pět hodin odpoledne. Protože ale už předem počítali s táhnoucí se debatou, schválili si jednání i v pozdních večerních hodinách. Hned první řečník, kterým byl Miroslav Kalousek, mluvil k zákonu půl hodiny.

„Projednáváme zákon, který pracovně nazýváme zákonem o dvojí veřejné podpoře Agrofertu. První se odehrává v daňovém zvýhodnění čistých biopaliv a skandální je, že se ta podpora týká jen metylesteru řepkového oleje. Druhá veřejná podpora se týká povinného přimíchávání, které vyplývá z evropské směrnice,“ vysvětloval Kalousek.

Podle něj vláda Andreji Babišovi, který vlastní dominantního domácího producenta biopaliv, skupinu Agrofert, schvaluje bezprecedentní konflikt zájmů: „Je to skandál takového rozsahu, proti kterému jsou všechny Jaňule a Peťule (odkaz na kauzu Jany Nagyové – pozn. red.) pouze nepodstatnými epizodami. Toto je znásilňování demokracie, znásilňování svobody, arogance a zneužívání moci.“

Koaliční poslanci Kalouskovi vyčítali, že už poněkolikáté mluví o tom samém a žádali ho, jestli jim alespoň nechce říci něco nového. „Český folklor má krásné přísloví – Lháři hořel dům a nikdo mu to neuvěřil. Milý pane Kalousku, můžete své další lži opakovat do nekonečna, ale je to jen prázdné tlachání. Nikdo vám už neuvěří,“ kontroval například Martin Komárek z hnutí ANO.

14 tisíc pracovních příležitostí? A kde se vezmou?

Biopaliva ale ve Sněmovně nekritizoval pouze Kalousek. Do debaty se zapojovali i poslanci ODS. Třeba bývalý ministr zemědělství Petr Bendl, podle kterého opozice musí neustále opakovat to samé, protože na své otázky nedostává žádné odpovědi.

„V tom návrhu je například napsáno, že ten zákon přinese 14 tisíc pracovních příležitostí. Třeba bychom se mohli konečně dozvědět, kde se ty příležitosti vezmou? Když všichni víme, že řepky už se do České republiky více nedostane,“ prohlásil Bendl.

Poslanci už při minulém projednávání navrhovali přerušit projednávání normy do doby, než Evropská komise návrh schválí. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by Česko mělo dostat z Bruselu konečné vyrozumění o notifikaci do 30. června. Návrh na přerušení ale neprošel. Koalice chce novelu nejdříve dostat alespoň přes první čtení.

Čtěte také: ‚Jste korupčníci!‘ ‚Táhne to z něj.‘ Biopaliva zažehla přestřelku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články