Cameron uspěl. Britové udeří na islamisty i v Sýrii

Proti islamistům

Cameron uspěl. Britové udeří na islamisty i v SýriiAKTUALIZOVÁNO 1
Svět

Echo24

Britský parlament v noci podle očekávání schválil rozšíření náletů královského letectva (RAF) proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS) i na území Sýrie. Dosud se Britové do spojeneckého bombardování zapojovali jen v Iráku.

Pro rozšíření náletů hlasovalo 397 poslanců, proti jich bylo 223, informovala agentura AP. Pro schválení byla nutná většina alespoň 174 hlasů.

Hlasování v Dolní sněmovně předcházela více než desetihodinová rozprava. Britský premiér David Cameron v ní vládní návrh na rozšíření boje proti radikálům obhajoval mimo jiné argumentem, že „kult smrti“, který IS představuje, ohrožuje i Británii. Ta prý nesmí svou „národní bezpečnost svěřit do rukou jiných“, zdůraznil ministerský předseda s poukazem na USA a Francii, které už vzdušné útoky v Sýrii provádějí.

Vládu dnes zjevně podpořilo i zhruba 60 opozičních poslanců, zatímco několik vládních konzervativců s nálety v Sýrii nesouhlasí. Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn, sám odpůrce náletů, nechal poslancům své strany pro hlasování volnou ruku.

V roce 2013 britští poslanci letecké údery v Sýrii odmítli. Nyní by tam mohli první nálety podle BBC podniknout ze své základny na Kypru během několika dnů, nebo dokonce hodin.