Izrael nabízí 40denní příměří a tisíce propuštěných vězňů. „Přijměte to,“ vyzývá Cameron
PŘÍMĚŘÍ V IZRAELI
Čtyřicet dní příměří a až tisíce propuštěných Palestinců výměnou za zbývajících přibližně izraelských 130 rukojmích. Takový je podle Davida Camerona návrh, o kterém se jedná v Káhiře mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás. Podle britského ministra zahraničí by takový návrh hnutí Hamás mělo přijmout, zvlášť, když na něj budou upřeny oči celého světa. Americký ministr zahraničí Anthony Blinken návrh označil za "mimořádně velkorysý". Pořádá se už o několikáté kolo jednání o propuštění rukojmích. Přichází v době, kdy izraelská armáda finalizuje přípravy na vpád do města Rafáh. Zatím poslední a jediné příměří v konfliktu nastalo na konci listopadu a vedlo k propuštění 105 zajatých a přibližně trojnásobného počtu palestinských vězňů. Informuje agentura Reuters.
"Hamás má před sebou návrh, který je ze strany Izraele mimořádně, mimořádně velkorysý," řekl Blinken na zasedání Světového ekonomického fóra v Rijádu. "Musí se rozhodnout - a musí se rozhodnout rychle. Pevně doufám, že učiní správné rozhodnutí," dodal.
Blinken během panelové diskuse také řekl, že Spojené státy a Saúdská Arábie za poslední měsíc pokročily v intenzivních bilaterálních jednáních o normalizaci vztahů mezi Saúdskou Arábií a Izraelem a že úsilí v této otázce má velmi blízko svému naplnění.
Naději, že Hamás dohodu přijme na okraj Světového ekonomického fóra vyjádřil také šéf britské diplomacie Cameron. "Doufám, že Hamás tuto dohodu přijme, a upřímně řečeno, veškerý tlak světa a všechny oči světa by dnes měly být upřeny na ně a říkat: 'Přijměte tuto dohodu', " zdůraznil Cameron a stejně jako Blinken návrh označil návrh za "velmi velkorysý". Podle Reuters ministr také poznamenal, že pro zlepšení vyhlídek Palestinců na nezávislost v podobě dvoustátního řešení, tedy vzniku palestinského státu po boku Izraele, musí Hamás a jeho spolupachatelé, kteří se podíleli na útoku z 7. října, opustit Pásmo Gazy.
Také saúdskoarabský ministr zahraničí Fajsal bin Farhán během diskuse řekl, že dokončení bilaterálních jednání mezi jeho zemí a USA o bezpečnostní smlouvě jsou "velmi, velmi blízko". "Většina práce už je hotova. Máme hrubé obrysy toho, co si myslíme, že se musí stát na palestinské frontě," řekl bin Farhán. Saúdská Arábie podmiňuje navázání diplomatických vztahů s Izraelem mimo jiné zárukami ohledně dvoustátního řešení izraelsko-palestinského konfliktu či pomocí USA s jejím mírovým jaderným programem.
Blinken v Rijádu také zopakoval, že Spojené státy nesouhlasí s plánovanou pozemní ofenzivou izraelské armády do Rafáhu a že se stále obávají o osud více než milionu uprchlíků, kteří se v tomto městě při hranicích s Egyptem ukrývají před boji v jiných částech Pásma Gazy. "Ještě jsme neviděli plán, díky němuž bychom uvěřili, že civilisté mohou být účinně chráněni,“ řekl Blinken.
Jedná se již o několikáté kolo jednání mezi Izraelem a Hamásem skrz egyptské či katarské prostředníky. V minulých dnech uvedl jeden z vysoce postavených členů Hamásu, že organizace je připravena se odzbrojit, pokud vznikne Palestinský stát. O jeho uznání v posledních týdnech mluví některé evropské státy, nejsilněji se tyto hlasy ozývají ze Španělska. Cameron uvedl, že konflikt neskončí dokud nebudou propuštěni všichni rukojmí. Zároveň se vyjádřil, že lidé odpovědní za říjnový masakr, tedy teroristé z Hamásu, by museli opustit Gazu a infrastruktura Hamásu by musela být v Gaze zničena.
Izrael zahájil v Pásmu Gazy válku proti Hamásu po překvapivém útoku ze 7. října, kdy bylo podle izraelských úřadů v izraelském pohraničí povražděno téměř 1200 lidí a dalších 253 bylo uneseno. Během dosud jediného klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích výměnou za palestinské vězně. Předpokládá se, že v Pásmu Gazy ještě zůstává 129 rukojmích unesených v říjnu, ne všichni jsou však naživu, a jejich propuštění či předání těl je předmětem současného vyjednávání. Izrael v odvetě zahájil masivní bombardování Pásma Gazy a pozemní operaci, které si podle úřadů ovládaných Hamásem dosud vyžádaly životy více jak 30 000 Palestinců.