Další rána pro kuřáky. Hrozí, že si už nezapálí ani na zahrádkách

Zákaz kouření

Další rána pro kuřáky. Hrozí, že si už nezapálí ani na zahrádkáchNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

FOTO: Shutterstock

2
Domov
Renáta Bohuslavová
Sdílet:

Od středy už si lidé v restauraci, baru ani kavárně nezakouří. Zatímco někteří zákon vítají, kuřáci to považují za omezování svobod a nešťastní jsou i hospodští. Dosud není totiž jasné, zda se zákaz týká i zahrádek. Jasno v celé věci nemají ani právníci a s výkladem otálí i ministerstvo.

„V zákoně není vyjasněno, co je to zahrádka a co je vnitřní prostor. Já si myslím, že vnitřní prostor je vše, co je zastřešené, jako třeba stany nebo přístřešky, což by znamenalo, že se tam kouřit nesmí,“ řekl pro Echo24 expert na tabákovou legislativu Tomáš Kindl. Týkalo by se to tak i mnoha hospod ve městech, které často zahrádky zřizují v podloubí nebo pod stříškami.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

To však rozporuje advokát Tomáš Sokol, podle kterého se zákon vztahuje pouze na prostory, což zahrádka není. „Já mám pocit, že v zákoně je všude napsáno, že se to týká pouze prostor. Prostora není zahrádka,“ řekl pro Echo24 Sokol.

Podle Tomáš Kindla ale v zákoně není přesně stanoveno, co to je zahrádka. Aby se mohlo na zahrádce kouřit, tak by musela podle Kindla být charakterizována jako dočasná stavba. „Ta má výjimku ze zákona,“ dodal Kindl.

S kouřením na zahrádkách počítáme

Hospodští však jen den před startem zákona kouření venku na zahrádkách berou jako hotovou věc a o možnosti, že by to tak nemuselo být, většinou nemají vůbec tušení. „To by postrádalo úplně logiku, kdyby se venku nemohlo kouřit. My s tím normálně počítáme,“ řekl například výčepní v Lokále U Bílé Kuželky v Praze na Malé Straně.

Většina restaurací je již nějakou dobu nekuřácká a kouření je povolené právě jen venku. Se zákonem jako takovým tedy problémy nemají, tržby jim to prý nijak neovlivní, ale nejasná legislativa kolem zahrádek je překvapuje. „Je to paskvil, nevíme, jak to bude třeba s podloubím, ale jsme připraveni, že se tam normálně bude smět kouřit,“ řekl pro Echo24 provozní pražské restaurace U Glaubiců, který již o problému se zahrádkami z médií slyšel.

„My nejsme zastřešení,“ reaguje na dotaz servírka z malé kavárničky v centru Prahy, kde je mnoho stolečků v průchodu mezi domy. Ani v této situaci není jasné, zda se v malebné atmosféře průchodu bude moci kouřit.

Ministerstvo zdravotnictví, které protikuřácký zákon předkládalo, na dotaz pro Echo24 reagovalo tím, že aktuálně nemá čas na odpověď. „Dnes neodpovíme, přijďte v úterý dopoledne na tiskovku. Je to takové složité,“ řekl krátce tiskový mluvčí ministerstva Ondřej Macura.

Zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin bude platit od 31. května. Norma zavádí také zákaz kouření na nekrytých částech zastávek hromadné dopravy, užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či v nákupních centrech. Zakazuje rovněž prodej cigaret v automatech, kde si je doposud mohli kupovat děti mladší 18 let. Kritikům zákazu se nepovedlo prosadit zachování oddělených kuřáckých prostor v restauračních zařízeních.

Čtěte více: Poslanci schválili protikuřácký zákon, kuřárny neprošly

Kluby jsou obcházením zákona

Mnoho hospodských především v menších městech a na vesnicích již dříve prohlásilo, že se budou snažit na zákon vyzrát například založením privátního klubu, kde by platily jiné podmínky. Tím se však podle Kindla plnění zákona nevyhnou. „Zákon nerozlišuje, jestli to provozuje živnostník nebo nějaký spolek nebo, jak se to jmenuje. Důležité je, že je tam poskytována stravovací služba a jakmile tam je, tak tam platí zákaz kouření,“ řekl Kindl. Vznik spolků a klubů je podle něj obcházení zákona.

Zatímco tiskoví mluvčí ministerstva se nevyjadřují. Náměstkyně ministra Miloslava Ludvíka (ČSSD) Lenka Teska Arnoštová před porušováním zákona varuje na Twitteru.

Čtěte více: Zanikající hospody nahrazují klubovny. Bez EET a zákazu kouření

Nápoje jsou pokrm

V posledních dnech se objevila i reakce poslance ODS Marka Bendy, který byl dlouhodobě proti přijetí zákona. Ten zastával názor, že kouření je povolené v zařízeních, kde se podávají pouze nápoje. Podle Kindla tomu tak však není a dokonce se o tom vedla i dlouhá debata během schvalování zákona.

„Je to nesmyl a ví to podle mě i sám poslanec Benda. Zákon říká, že pokrmem se rozumí potraviny i nápoje a takhle se to i projednávalo a poslanci to již tenkrát neschválili,“ řekl Kindl.

Senátoři zvažují žalobu

Za zrušení zákona stále bojuje skupina senátorů, kteří navrhli Ústavnímu soudu zrušení zákazu kouření v restauracích nebo prodeje alkoholu z automatů. Návrh podepsalo 20 členů horní komory v čele s jejím místopředsedou Jaroslavem Kuberou (ODS).

Kritizují vedle úplného zákazu kouření i zákaz prodávat alkohol a tabákové výrobky na akcích, které jsou hlavně pro děti. Poukazují na to, že zatímco se děti baví, jejich rodiče si mohou dát pivo a víno. Skupině zákonodárců vadí také odpovědnost hospodských za škodu, kterou způsobili podnapilí. Výhrady mají i k dalším ustanovením.

Čtěte více: Dokouříme a jdem aneb Poslední típne

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články