1 Odvolání Mládka

Mládka zatím nahradí sám Sobotka. Nového ministra navrhne po sjezdu

, , AKTUALIZUJEME

Témata: , ,

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se sešel ve čtvrtek odpoledne s prezidentem Milošem Zemanem, kde mu oznámil návrh na odvolání dosavadního ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). Náhradníka ovšem neoznámil, toho chce vybrat až po březnovém sjezdu sociální demokracie. Do té doby ministerstvo chce vést sám Sobotka, a bude žádat, aby ho k tomu prezident pověřil.

Podle Sobotky Zeman žádost akceptoval a Mládka zřejmě do konce měsíce odvolá. Se Zemanem Sobotka probral kandidáty na nového ministra průmyslu a obchodu, prezident s nimi prý souhlasí. Konkrétní jména však Sobotka nechtěl sdělit, v příštích dnech hodlá s kandidáty mluvit. Jméno nového ministra oznámí veřejnosti až po sjezdu ČSSD, které se má konat 10.-11. března 2017. Tam bude chtít Sobotka obhájit post předsedy strany.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Chci, aby Ministerstvo průmyslu a obchodu dotáhlo velmi rychle do konce situaci na trhu mobilních operátorů. Chci, aby se dotáhly do konce návrhy, které se týkají legislativy, které mají zlepšit práva spotřebitelů, a přispět k tomu, aby se zlevnila mobilní data. Chci tyto věci osobně pohlídat,“ uvedl Sobotka na čtvrteční tiskové konferenci, že prioritou pro něj bude prosazení novely zákona o elektronických komunikacích, o jejíž podobu se s Mládkem přel.

Sobotka odmítl, že by jméno nového ministra nějak souviselo s výsledky volby vedení sociální demokracie. Časové spojení obou událostí vysvětlil tím, že potřebuje čas na diskusi s kandidáty na ministra.

Babiš: Aspoň bude mít Sobotka co na práci

Podle Babiše jde o dobrou zprávu. „Aspoň bude mít pan premiér konkrétní náplň práce, na MPO je množství problémů k řešení,“ uvedl. Dodal, že o to méně bude mít Sobotka času svolávat nekonečný počet porad, a ministři tudíž více času na práci. Další místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) nechtěl svůj názor na změnu uvádět s tím, že je irelevantní. „Je to věc ČSSD, tak hovoří koaliční smlouva,“ uvedl.

Šéf opoziční ODS Petr Fiala premiérovo rozhodnutí kritizuje. „Premiér Bohuslav Sobotka před sjezdem ČSSD kšeftuje s postem ministra průmyslu a obchodu. Neuvěřitelná slabost a současně neodpovědnost,“ reagoval Fiala na sociálních sítích.

„Projevila se znovu slabost premiéra vůči prezidentovi a zároveň je vidět, v jakém stavu je ČSSD,“ poznamenal šéf Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík. Poznamenal, že starostu, který by takto řídil obec, by občané „rychle vyprovodili“.

Zatím čtvrtý vyměněný ministr ČSSD

Sobotka se k personální výměně v čele ministerstva rozhodl v pondělí, Mládkovi vyčítal postup v otázce cen mobilních dat v Česku. Ministr však tvrdí, že záležitost je mimo jeho kompetenci a míní, že premiér dal jen na rady svých marketingových poradců.

Jako o možných kandidátech na křeslo ministra se mluvilo především o státním tajemníkovi pro evropské záležitosti a vládnímu koordinátorovi pro digitální agendu Tomáši Prouzovi (ČSSD), o Mládkovu náměstkovi Jiřím Havlíčkovi a o někdejším ministru průmyslu Milanu Urbanovi (oba ČSSD). Sobotka řekl, že bude s kandidáty v příštích dnech jednat.

Výměna Mládka je čtvrtou změnou v řadách sociálnědemokratických ministrů, ke které Sobotka během svého vládnutí sáhnul. V listopadu vystřídal Miloslav Ludvík v čele ministerstva zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministrem pro lidská práva se místo Jiřího Dienstbiera stal Jan Chvojka. Jejich střídání Sobotka odůvodnil potřebou zvýšit dynamiku vlády. V roce 2015 byl odvolán ministr školství Marcel Chládek a nahradila ho Kateřina Valachová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Mládek za svým odvoláním vidí Babišovu kampaň a poradce Sobotky

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.