1 Odvolání Mládka

Mládka zatím nahradí sám Sobotka. Nového ministra navrhne po sjezdu

, , AKTUALIZUJEME

Témata: , ,

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se sešel ve čtvrtek odpoledne s prezidentem Milošem Zemanem, kde mu oznámil návrh na odvolání dosavadního ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). Náhradníka ovšem neoznámil, toho chce vybrat až po březnovém sjezdu sociální demokracie. Do té doby ministerstvo chce vést sám Sobotka, a bude žádat, aby ho k tomu prezident pověřil.

Podle Sobotky Zeman žádost akceptoval a Mládka zřejmě do konce měsíce odvolá. Se Zemanem Sobotka probral kandidáty na nového ministra průmyslu a obchodu, prezident s nimi prý souhlasí. Konkrétní jména však Sobotka nechtěl sdělit, v příštích dnech hodlá s kandidáty mluvit. Jméno nového ministra oznámí veřejnosti až po sjezdu ČSSD, které se má konat 10.-11. března 2017. Tam bude chtít Sobotka obhájit post předsedy strany.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Chci, aby Ministerstvo průmyslu a obchodu dotáhlo velmi rychle do konce situaci na trhu mobilních operátorů. Chci, aby se dotáhly do konce návrhy, které se týkají legislativy, které mají zlepšit práva spotřebitelů, a přispět k tomu, aby se zlevnila mobilní data. Chci tyto věci osobně pohlídat,“ uvedl Sobotka na čtvrteční tiskové konferenci, že prioritou pro něj bude prosazení novely zákona o elektronických komunikacích, o jejíž podobu se s Mládkem přel.

Sobotka odmítl, že by jméno nového ministra nějak souviselo s výsledky volby vedení sociální demokracie. Časové spojení obou událostí vysvětlil tím, že potřebuje čas na diskusi s kandidáty na ministra.

Babiš: Aspoň bude mít Sobotka co na práci

Podle Babiše jde o dobrou zprávu. „Aspoň bude mít pan premiér konkrétní náplň práce, na MPO je množství problémů k řešení,“ uvedl. Dodal, že o to méně bude mít Sobotka času svolávat nekonečný počet porad, a ministři tudíž více času na práci. Další místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) nechtěl svůj názor na změnu uvádět s tím, že je irelevantní. „Je to věc ČSSD, tak hovoří koaliční smlouva,“ uvedl.

Šéf opoziční ODS Petr Fiala premiérovo rozhodnutí kritizuje. „Premiér Bohuslav Sobotka před sjezdem ČSSD kšeftuje s postem ministra průmyslu a obchodu. Neuvěřitelná slabost a současně neodpovědnost,“ reagoval Fiala na sociálních sítích.

„Projevila se znovu slabost premiéra vůči prezidentovi a zároveň je vidět, v jakém stavu je ČSSD,“ poznamenal šéf Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík. Poznamenal, že starostu, který by takto řídil obec, by občané „rychle vyprovodili“.

Zatím čtvrtý vyměněný ministr ČSSD

Sobotka se k personální výměně v čele ministerstva rozhodl v pondělí, Mládkovi vyčítal postup v otázce cen mobilních dat v Česku. Ministr však tvrdí, že záležitost je mimo jeho kompetenci a míní, že premiér dal jen na rady svých marketingových poradců.

Jako o možných kandidátech na křeslo ministra se mluvilo především o státním tajemníkovi pro evropské záležitosti a vládnímu koordinátorovi pro digitální agendu Tomáši Prouzovi (ČSSD), o Mládkovu náměstkovi Jiřím Havlíčkovi a o někdejším ministru průmyslu Milanu Urbanovi (oba ČSSD). Sobotka řekl, že bude s kandidáty v příštích dnech jednat.

Výměna Mládka je čtvrtou změnou v řadách sociálnědemokratických ministrů, ke které Sobotka během svého vládnutí sáhnul. V listopadu vystřídal Miloslav Ludvík v čele ministerstva zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministrem pro lidská práva se místo Jiřího Dienstbiera stal Jan Chvojka. Jejich střídání Sobotka odůvodnil potřebou zvýšit dynamiku vlády. V roce 2015 byl odvolán ministr školství Marcel Chládek a nahradila ho Kateřina Valachová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Mládek za svým odvoláním vidí Babišovu kampaň a poradce Sobotky

, ,