1 Reakce ministra na odvolání

Mládek za svým odvoláním vidí Babišovu kampaň a poradce Sobotky

, NOVÉ

Témata: , , ,

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) odmítl, že by selhal v záležitosti cen mobilních dat. Kampaň proti němu prý odstartoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Postupem resortu v této oblasti dnes premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zdůvodnil své rozhodnutí navrhnout ke konci února Mládkovo odvolání. Předseda vlády se podle Mládka řídí radami svých poradců pro public relations.

Jan Mládek je přesvědčen, že v poslední době čelil mediální kampani, kterou vedl primárně ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Je to zřejmé. Stačí si udělat nějaký přehled médií. Kampaň vedl primárně ministr financí Andrej Babiš (ANO), který s tím začal, a já jsem nedostal moc velkou podporu,“ uvedl Mládek. „Kdybych byl tak nevýznamný a nedůležitý ministr, tak by ji asi neměl důvod vést,“ dodal odvolávaný ministr.

„Pan premiér rozhodl podle svých PR poradců a medializací, a nikoliv podle skutečnosti. Možná patřím do staré školy, která rozhoduje podle ekonomických dat a čísel, a nikoliv výkřiků médií,“ reagoval Mládek. Důvody, které uvedl Bohuslav Sobotka k jeho odvolání nepovažuje za relevantní. „Situaci považuji z mého hlediska za absurdní. Protože je pravda, že nám to v některých oblastech šlo ztuha. Ale jsou to úplně jiné oblasti, než které zmiňoval pan premiér ve svém dnešním vystoupení,“ dodal Mládek.

V úřadu se staly chyby v komunikaci, ministerstvo ale nejednalo proti politice vlády, prohlásil Mládek. „MPO neudělalo žádné kroky, které jsou v rozporu s vládní politikou,“ tvrdí Mládek.

Mobilní data jsou podle Mládka mimo kompetence ministerstva průmyslu, naopak resort by se do problematiky neměl vměšovat. „Zároveň bych chtěl sdělit, že to, co je mi vnucováno jako selhání, to jest zajištění soutěže mobilních operátorů a nízké ceny mobilních dat, toto není v kompetenci MPO, dokonce se do toho MPO vměšovat nesmí, toto by měli zajistit Český telekomunikační úřad a ÚHOS čili Úřad na ochranu hospodářské soutěže,“ hájil se Mládek. Selhání si nepřipouští. „Chci odmítnout, co je mi podsouváno, že jsem selhal, je to mimo mé kompetence,“ dodal Mládek.

Resort průmyslu měl podle něj pod jeho vedením jasné cíle, z nichž většina byla splněna. Zmínil například podporu exportu, rozhodnutí o takzvaných těžebních limitech hnědého uhlí v severních Čechách nebo zachycení nové průmyslové revoluce odstartováním debaty o takzvaném průmyslu 4.0.

Mládek uvedl, že je svým odvoláním zklamán, na druhé straně však pro něj bude větší možnost odpočinku úlevou.

,