Poslanecké vyšetřování? „Obávám se, že to skončí v kopru“

Babišovy odposlechy

Poslanecké vyšetřování? „Obávám se, že to skončí v kopru“NOVÉ
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov

Renáta Bohuslavová

Ačkoliv si poslanci před více než měsícem odhlasovali vznik vyšetřovací komise, která by měla prošetřit úniky z policejních spisů v souvislosti s tajnými nahrávkami, na nichž hovoří Andrej Babiš a bývalý redaktor MF Dnes Marek Přibil, tak nakonec zřejmě vůbec nevznikne. Poslanci totiž nezvolili jejího předsedu a bez toho komise fungovat nemůže. Předkladatel návrhu Lukáš Pleticha (ČSSD) se však ještě za 14 dní pokusí poslance přesvědčit.

„Žádný z navrhovaných předsedů většinu nezískal. Obávám se, že zejména hnutí ANO nemá zájem na tom, aby to fungovalo. A ještě tím, že jsou tam dva kandidáti proti sobě, tak nikdo nezískal většinu. Obávám se, že tak komise skončí v kopru,“ řekl pro Echo24 předkladatel návrhu na vznik komise Lukáš Pleticha.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

O křeslo předsedy komise usiloval Jiří Štětina z hnutí Úsvit a kandidát TOP 09 Martin Plíšek. Ani jeden z nich v tajné volbě nezískal potřebný počet hlasů. Plíškovi zvolení uniklo o jediný hlas. Dostal jich 66, nutných bylo 67 hlasů. Štětinu volilo 54 poslanců. V prvním kole volby začátkem června bylo potřeba 63 hlasů. Štětina jich tehdy obdržel 60, Plíšek 55. Vedení Sněmovny nyní bude jednat o dalším postupu, možná je další dvoukolová volba s novými kandidáty. Je ale také možné, že komise vůbec zasedat nebude.

„Ve sněmovně není vůle, aby během dvou měsíců vyšetřovací komise fungovala. Nemyslím si, že by to bylo v mé osobě, ale prostě tu zavládla série skepse,“ řekl pro Echo24 poslanec Martin Plíšek. 

„Tento přístup se mi úplně nelíbí. Když se komise ustavovala, tak se vědělo, že bude mít krátký mandát. Teď už ten je čas na její fungování velmi krátký. Otázka je, zda by byl vůbec úspěšný další pokus volby předsedy. To, že se to bude líbit Andreji Babišovi, to je zřejmé,“ dodal Plíšek.

I přesto, že pokud by vznikla, tak bude prakticky fungovat jen měsíc a půl v období prázdnin, tak se chce Lukáš Pleticha ještě pokusit jedno hlasování vyvolat. „Teoreticky zbývá poslední pokus za 14 dní a i když by to vyšlo, tak pak zbývá jen měsíc a půl do doby, kdy musí komise předložit zprávu a za tu dobu se obávám, že toho moc nestihneme. Ale pokus ještě uděláme,“ řekl Pleticha.

Komise, která cílí především na předsedu hnutí ANO a bývalého ministra financí Andreje Babiše má prověřit případné protiprávní jednání v souvislosti s možným neoprávněným získáváním spisů orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit také na to, zda údaje z těchto spisů nebyly zneužívány k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu. Výsledek zkoumání měla dát komise plénu podle usnesení o založení do konce srpna.

Vedle Plíška a Štětiny v komisi figurují za ČSSD právě Lukáš Pleticha, za ANO Radek Vondráček, za KDU-ČSL Petr Kudela, za KSČM Josef Zahradníček a za ODS Marek Benda.

O únicích z živého policejního spisu Bereta se hovořilo především v souvislosti s nahrávkou, na níž figuruje Babiš a novinář jeho bývalého deníku MF Dnes Marek Přibil. Babiš se opakovaně ohradil proti tvrzením, že od novináře takový dokument dostal. Nahrávky, které se objevily na anonymním twitterovém účtu pod jménem Julius Šuman v současné době prověřuje policie. Babiš v nich také mluví vulgárně o členech vlády včetně premiéra Bohuslava Sobotky a řeší s novinářem zveřejňování kompromitujících materiálů na své politické odpůrce. Sám Babiš zřízení komise pokládá za pokračování kampaně proti němu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.