Konvičkův Blok proti islámu půjde do voleb s Úsvitem

Svobodným se nelíbí účast Hampla

Konvičkův Blok proti islámu půjde do voleb s ÚsvitemAKTUALIZOVÁNO
Martin Konvička (předseda hnutí Blok proti islámu), Miroslav Lidinský (předseda hnutí Úsvit NK), Petr Hampl (sociolog, člen Svobodných) Foto: facebook hnutí Úsvit NK
1
Krátké zprávy

Echo24

Sněmovní opoziční strana Úsvit Národní koalice se domluvila na spolupráci s iniciativou Blok proti islámu. S podporou bloku půjde Úsvit do krajských, senátních a sněmovních voleb. Novinářům to dnes řekli předseda Úsvitu Miroslav Lidinský a představitel bloku Martin Konvička, který má být takzvaným superlídrem formace. Společný program koalice bude dávat dohromady člen Svobodných Petr Hampl. Vedení Svobodných na to reagovalo prohlášením, že Hampl by měl stranu opustit.

Cílem spojenectví má být podle Lidinského úspěch ve volbách. „Chceme zajistit bezpečnost České republiky, chceme ochranu českých státních hranic, chceme ochránit naši zemi před nelegální imigrací a radikálním islámem,“ řekl předseda Úsvitu. V budoucích volbách chtějí Úsvit a Blok proti islámu stavět společné kandidátky.

Program koalice vytvoří Petr Hampl

Na dnešní tiskovou konferenci Úsvitu a bloku přišel taky sociolog a publicista Petr Hampl, který již dřív ohlásil kandidaturu proti Petru Machovi na předsedu Strany svobodných občanů s cílem tuto stranu spojit do předvolební trojkoalice s Úsvitem NK a Blokem proti Islámu. Nyní je řadovým členem Svobodných a působí i v Bloku proti islámu. Hampl povede tým, jež má vytvořit společný program koalice.

Šéf Svobodných Petr Mach ale ve svém prohlášení zdůraznil, že „o koaliční spolupráci NIKDY nerozhoduje jeden člen“ a že „ v žádném kraji vyjednávání s Blokem proti islámu a Úsvitem neprobíhají, ani rozhodně nejsou v plánu(!)“. Hampla pak vyzval, aby stranu opustil: „Pan Hampl je v trochu schizofrenní pozici, jestliže chce kandidovat na předsedu Svobodných, ale zároveň připravuje program pro konkurenční uskupení. Podle mě by udělal dobře, kdyby ze strany Svobodných odešel.“

Konvička vznik nového spojenectví vysvětlil tím, že proti islamizaci nestačí bojovat jen na ulici. „Úsvit – Národní zájmy je pro nás dlouhodobě přirozeným partnerem, máme spoustu společných programových východisek,“ řekl Konvička a připomněl, že právě Úsvit v minulosti přijal návrhy zákonů bloku i jeho podněty. „Dlouhodobě se nejde před islamizací bránit jenom demonstracemi nebo mediálními výstupy, dlouhodobě je třeba pracovat ve Sněmovně a donutit vládu, aby konala, případně přijmout zodpovědnost a vlády se ujmout,“ podotkl Konvička.

Společný program by měl být podle informací z tiskové konference představen v prosinci. Úsvit ale zdůrazňuje, že nerezignuje na svůj původní program pro sněmovní volby, kdy kladl důraz například na prosazení prvků přímé demokracie a odvolatelnosti politiků.

Předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch uvedl, že již byly předloženy novely zákonů, které řeší větší kontrolu církví v ČR tajnými službami a novela azylového zákona zakazující udělení azylu imigrantům, kteří se dopustí byť i přestupku a především tlak na vládu chránit naše státní hranice před imigranty.

Strana Úsvit Národní koalice navazuje na hnutí Úsvit, které po vnitřních sporech opustil jeho zakladatel Tomio Okamura. Okamura společně s dalším bývalým členem Úsvitu Radimem Fialou založil vlastní hnutí Svoboda a přímá demokracie.

čtěte také: Pošlete na nové církve tajné služby, žádá Úsvit