Vandalové poničili jeruzalémskou synagogu. Nasprejovali na ni kříže

Náboženské grafiti

Vandalové poničili jeruzalémskou synagogu. Nasprejovali na ni křížeNOVÉ
Izraelská policie sdílela fotografii z místa činu, kde neznámí pachatelé posprejovali židovskou synagogu křesťanskou symbolikou. Foto: Foto: Twitter - jeruSalem Yahoodi / ‏@yoskesh
Svět

ly Echo24

Osm černých křížů. Těmi neznámí vandalové posprejovali synagogu v Jeruzalémě. Izraelská policie případ nyní vyšetřuje, židovská komunita je však vandalstvím rozhořčena, není to totiž poprvé. Katolická církev útok okamžitě odsoudila, píše Times of Israel.

Grafiti křesťanské symboliky se objevily na židovské synagoze. V izraelském Jeruzalémě se sice křesťané, židé a muslimové naučili žít vedle sebe, ne vždy to ale funguje. Policie případ začala již vyšetřovat a jedná se prý zřejmě o trestný čin z nenávisti. „Kříže byly namalovány černým sprejem na zdi a okna synagogy,“ potvrdila policejní mluvčí Luba Samri. Synagoga se nachází v jižním Jeruzalémě v ulici Yossi Ben Yoezer.

Katolická církev v zemi útok ihned odsoudila. „Všichni lidé by se měli navzájem respektovat, a především by měli respektovat svatá místa ostatních,“ řekl zástupce katolické církve Wadie Abunassar.

Izrael se už dlouhodobě potýká s vandaly, kteří dehonestují chrámy jednotlivých náboženství. Naposledy v srpnu chytila policie dvě dívky ve věku 13 a 15 let, které zrovna malovaly kříže na židovskou synagogu. V dubnu zase na jinou synagogu někdo napsal slova „smrt Arabům“. Ve stejný den někdo hodil do synagogy zápalnou láhev, nikoho však útok nezranil.

V lednu se na několika budovách v Tel Avivu objevily nasprejované obličeje Adolfa Hitlera, které byly doplněny o slogany jako „Hitler byl Žid“ nebo „Heilike“, což je kombinace německého pozdravu „heil“ a facebookového „like“.

Pachateli činů z nenávisti jsou však i sami židé. Izraelská policie rozjela v posledních letech rozsáhlou kampaň, která bojuje proti antimuslimskému a antikřesťanskému vandalství páchané židy. Letos v lednu byli například zatčeni dva izraelští nezletilí vandalové za poničení křesťanského kláštera v Jeruzalémě. Na zeď napsali „Smrt pohanským křesťanům“ a „Křesťané do pekla“.

Čtěte také: Hlavní město jsme my, opravte si to, píše starosta Jeruzaléma Sobotkovi