Hlavní město jsme my, opravte si to, píše starosta Jeruzaléma Sobotkovi

SPOR O ŠKOLNÍ ATLAS

Hlavní město jsme my, opravte si to, píše starosta Jeruzaléma SobotkoviAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Česká republika by měla zvrátit rozhodnutí ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) z tohoto týdne a uznat Jeruzalém jakožto hlavní město Izraele. V otevřeném dopise adresovaném premiéru Bohuslavu Sobotkovi o to žádá jeruzalémský starosta Nir Barkat. Starosta zároveň vyzval Sobotku, aby do Jeruzaléma přijel na návštěvu.

Ministerstvo školství si tento týden došláplo na atlas vydavatelství Shocart, který uvádí Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Na atlas si totiž stěžovala palestinská ambasáda v Praze – Palestinci, stejně jako většina zemí světa, považují za hlavní město Izraele Tel Aviv. Ministerstvo proto vyzvalo vydavatele, aby údaj v atlase opravil, jinak přijde o licenci coby učební pomůcka. Jinými slovy se v izraelsko-palestinském sporu přiklonilo na stranu Arabů.

Tento krok se však pobouřil Izraelce a dokonce přiměl jeruzalémského starostu Nira Barkata, aby zaslal premiéru Sobotkovi dopis, v němž ho žádá o nápravu. „Přátelství mezi našimi dvěma zeměmi má hluboké historické kořeny. Po zničení Jeruzaléma udělali židé z Prahy Jeruzalém střední Evropy – centrum židovského myšlení, historie a kultury,“ uvedl v dopise podle listu The Jerusalem Post.

„Když jsme se vrátili do naší vlasti (po ustavení státu Izrael v roce 1948 – pozn. red.), česká vláda podporovala náš boj za nezávislost a izraelské znovuzrození. Když potom Češi vyhráli zpět svou svobodu, Izrael byl mezi prvními zeměmi, jež navštívil prezident Václav Havel. Naše hlavní města reprezentují silné a pevné spojenectví mezi našimi zeměmi. Stejně jako je Praha hlavním městem České republiky, tak Jeruzalém je věčným hlavním městem Izraele,“ píše v dopise starosta.

„Budoucí generace českých studentů si nezaslouží nic jiného než pravdu: Právoplatné místo Jeruzaléma jakožto hlavního města Izraele a srdce a duše židovského národa, které nemůže a nemělo by být popíráno,“ dodává jeruzalémský politik.

Přijede Sobotka na návštěvu?

Starosta zároveň vyzval premiéra Sobotku, aby Jeruzalém navštívil: „Jsem si jistý, že vaše návštěva znovu potvrdí dlouhodobé přátelství mezi našimi dvěma zeměmi a zajistí, že nenávistné a ignorantské hlasy nebudou nikdy schopné rozpárat vztahy mezi Českou republikou a Jeruzalémem – srdcem a duší židovského národa.“

Izrael sice Jeruzalém za své hlavní město považuje, nicméně mezinárodní společenství toto odmítá a jako hlavní město uznává Tel Aviv. Problém totiž leží ve Východním Jeruzalémě, který má být součástí Palestiny.

Vydavatelství Shocart, jehož atlas současné spory vyvolal, si podle MF DNES záměny měst v atlase nebylo vědomo. Ministerstvo tvrdí, že chyba bude odstraněna do konce roku.

Čtěte také: Jeruzalém není hlavní město Izraele, potvrdilo české ministerstvo školství

Kafkovy rukopisy získala knihovna v Jeruzalémě, rozhodl soud

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články