Spor o sňatky homosexuálů v TOP 09. Pekarová jde proti „otci zakladateli“ Kalouskovi
MANŽELSTVÍ PRO VŠECHNY
Uvnitř koaliční TOP 09 propukl spor o uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry. Zatímco předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová chce návrh zákona, který zřejmě půjde do sněmovny v červnu, zaštítit z pozice šéfky dolní komory, ozval se proti ní bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Ten už v TOP 09 nezastává žádný výrazný post, patří nicméně k zakladatelům strany a podle něj jde podpora sňatků pro všechny proti programu, který před lety sestavoval.
Návrh na uzákonění manželství i pro homosexuální páry už jednou sněmovna projednávala. Novela občanského zákoníku pro možnost uzavírat manželství stejnopohlavním párům ležela dlouhé roky ve sněmovně v minulém volebním období. Zákon totiž velmi rozděloval sněmovnu i jednotlivé strany, které měly k předloze volné hlasování. Když téměř na konci volebního období prošla novela do druhého čtení, „liberálnější“ poslanci si to velice pochvalovali. Legislativa však nakonec dolní komorou neprošla. Nestihla se projednat do říjnových voleb.
Každý občan má stejná práva bez ohledu na svou sexuální orientaci. V právním řádu ale neexistuje “právo na dítě”. Existuje v něm však nezadatelné “právo dítěte” na otce i matku. Proto s Tvým názorem nesouhlasím. Je v rozporu s programem, který jsem s @schwarzenberg_k psal.
— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) May 24, 2022
V červnu přijde druhá šance a šéfka sněmovny Pekarová Adamová ji podporuje. „Ve 21. století bychom měli mít všichni stejná práva, nikoli je rozdělovat podle sexuální orientace. Návrh k uzákonění manželství pro osoby stejného pohlaví podepíšu a podpořím,“ nechala se slyšet. Podle ní není v dnešní době možné, aby měla určitá skupina obyvatel slabší práva, zmínila také důležitost ochrany vztahu lidí se stejným pohlavím.
Proti tomu se však ozval Kalousek, která stranu v minulosti vedl a zakládal společně s čestným předsedou Karlem Schwarzenbergem. „Každý občan má stejná práva bez ohledu na svou sexuální orientaci. V právním řádu ale neexistuje ‚právo na dítě. Existuje v něm však nezadatelné ‚právo dítěte‘ na otce i matku. Proto s Tvým názorem nesouhlasím. Je v rozporu s programem, který jsem s Karlem Schwarzenbergem psal,“ uvedl na twitteru.
Bývalý ministr financí je proti manželství pro všechny dlouhodobě, v minulosti argumentoval tím, kam až by situace mohla dojít, kdyby se stejnopohlavní sňatky povolily.
Zákon upravující soužití stejnopohlavních párů byl v Poslanecké sněmovně poprvé navržen v roce 1998, úspěšně se podařilo dovést legislativní úsilí do konce až v roce 2006, kdy byl přijat zákon o registrovaném partnerství. Návrh na uzákonění sňatků stejnopohlavních párů předložila v červnu roku 2018 skupina pěti desítek poslanců v čele s Radkou Maxovou (tehdy ANO), spolu s ní zákon předložili také například předseda hnutí STAN Vít Rakušan, Petr Dolínek (ČSSD), Jiří Dolejš (KSČM) či Dominik Feri (tehdy TOP 09). Vláda tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) novelu schválila, následně ale narazila v Poslanecké sněmovně.