Koho volit. Průvodce podzimní politickou krajinou
Tradiční strany ČSSD a ODS se připravují, jak do jejich senátního a komunálního revíru vtrhne hnutí ANO. Historie se opakuje, protože před čtyřmi lety se pokusily politické posty ovládnout nové strany TOP 09 a Věci veřejné, uspěla však jenom okrajově Schwarzenbergova strana. Tentokrát se však obecně očekává, že k převratu v Senátu i na velkých radnicích přece jen dojde.
ČSSD a ODS budou hájit své dlouholeté državy. Konkrétně sociální demokraté vyhráli před čtyřmi roky ve čtrnácti z šestadvaceti statutárních měst, občanští demokraté v dalších pěti. Velké strany odešly poraženy jen v Praze, Liberci a Opavě (v těchto dvou městech přesto ČSSD získala primátorské křeslo), Českých Budějovicích, Zlíně, Karlových Varech a Mostě. Přitom pouze v Karlových Varech nejsou v koalici ani sociální ani občanští demokraté. Všechna zmíněná města při rozpadu tradičních politických jistot předběhla zbytek republiky a dá se snadno předpovědět, že se k moci už nevrátí. Naopak ANO má v těchto městech největší šance.
V Senátu ještě před čtyřmi lety pobraly obě klasické strany dvacet ze sedmadvaceti mandátů, takový úspěch však letos sotva zopakují. ČSSD se musí připravit, že v jednaosmdesátičlenné horní sněmovně ztratí svou většinu 41 hlasu, protože osmnáct senátorů či jejich náhradníků musí letos obhájit. Dalších pět senátorů zvolených před šesti lety za ČSSD mezitím ze strany odešlo a budou obhajovat v jiných barvách, z toho tři překvapivě za stranu Republika založenou bývalými poslanci Věcí veřejných Michalem Babákem a Otto Chaloupkou.
Proti tomu ODS v senátních volbách příliš nehrozí. Z patnácti členů klubu ODS musí obhájit své posty jen tři senátoři, kteří byli před šesti lety vesměs zvoleni v Praze.
Nejen ANO, ale všechny ostatní strany mohou ve volbách jen získat. Výjimkou může být jedině TOP 09, pokud přijde o Prahu.
Za udržení vládní většiny v Senátu
Samotný průběh podzimních voleb a vyjednávání o rozdělení moci po nich víc než kdy jindy připomene ruletu. Už evropské volby naznačily, že šanci na celkové vítězství mají tři strany a že významně uspět mohou i další. Utvořit koalici v zásadě s kýmkoli se nebude zdráhat nikdo, maximálně přetrvá averze některých zvláště pravicových stran vůči komunistům, anebo nenávist TOP 09 proti Babišovu hnutí. Proto politologové ani politici raději nepředpovídají, co bude po volbách. Z pohledu voličů to není příliš luxusní situace, protože se nikdo nesnaží vysvětlit, o čem se vlastně rozhoduje.
To neznamená, že nic předpovídat nejde a že není možné navrhnout nějakou voličskou strategii. Nejde prorokovat, jak se strany a hnutí zachovají, až budou domlouvat efektivní většinu v Senátu a koalice na radnicích. V horní sněmovně ovšem nepůjde z principu o velké drama, protože očekávanou ztrátu většiny může ČSSD kompenzovat s pomocí ostatních vládních stran, především nových senátorů ANO. Vládní návrhy zákonů tak nenarazí ani po volbách v horní komoře na žádnou překážku. Symbióza vládních stran proto volbami velmi pravděpodobně posílí. Z pohledu občana jsou možnosti zřetelné. V senátních volbách může hlasovat pro vládu nebo proti ní.
Zkouška dospělosti ANO, levá fronta nebo vzkříšení pravice
Zajímavější bude situace na radnicích, kde nejde spoléhat na to, že vládní strany ČSSD a ANO případně s asistencí lidovců dohodnou vládu na radnicích, i když získají společnou většinu. Tomu mohou jednoduše zabránit už jenom osobní averze mezi komunálními politiky. Právě ve městech může propuknout v plné síle skrytá rivalita obou vládních stran. Voliči mohou díky takovým vyhlídkám zvolit několik různých přístupů.
Zvlášť zajímavé bude sledovat, jestli se úspěšní kandidáti Babišova hnutí odváží vůbec v nějakém městě utéci z kurately sociálních demokratů a pokusí se založit koalici s někým jiným. Dá se očekávat, že se ke zkoušce dospělosti odhodlají pouze v případech, kdy přesvědčí opravdu velkou část voličů a vyhrají s převahou.
Nebudou to mít snadné a dokonce mohou s jistotou očekávat, že ČSSD dá v řadě měst přednost spolupráci s tradičními komunistickými partnery. Sociální demokracie se totiž už připravuje, že přijde o možnost dosavadních velkých koalic s ODS například v Brně, Ostravě nebo Plzni. Nikoho nevylučuje a díky společným postojům k ukrajinské krizi může hledat nové partnery více doleva, tedy u skalních soudruhů.
Česko bývalo pravicovou republikou, přitom pravice může definitivně přijít o své poslední výspy. Existují totiž ještě města, kde vládnou ODS nebo TOP 09 s pomocí regionálních hnutí či malých stran, které se od nich odštěpily. Takových metropolí není málo. Rozhodující obranné bitvy na záchranu pravice se odehrají v Praze, Olomouci, Hradci Králové, Zlíně, Karlových Varech, Teplicích, Jablonci a Mladé Boleslavi. Skutečnou senzací by bylo, kdyby pravice dokázala vrátit úder, a naopak některé z velkých měst získala zpátky. V takovém případě by volby znamenaly návrat naděje na znovuzrození pravice v příštích letech, i když ji už většina znalců pohřbila.