Některé neziskovky pomáhají pašerákům dostávat lidi do Evropy

Některé neziskovky pomáhají pašerákům dostávat lidi do Evropy
Poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský Foto:

FOTO: Tomáš Zdechovský

2
INZERCE
Tomáš Zdechovský
Sdílet:

Když jsem se začátkem listopadu snažil ve svém komentáři Frontex není cestovka vysvětlit, že tato evropská agentura není žádnou „selhávající armádou EU“ a poukazoval na to, že to jsou různé neziskové organizace, které k nám dovážejí migranty od Libyjských vod, řada lidí to tehdy odmítala s tím, že to není pravda. Nyní už ale vychází na povrch, kdo měl v tomto sporu pravdu.

Koncem února s ostrou kritikou proti některým neziskovkám vystoupil přímo šéf Frontexu Fabrice Leggeri a přidávají se další politici jako italský ministr zahraničních věcí Angelino Alfano a sicilský prokurátor Carmelo Zucaro. Obviňují neziskovky z toho, že místo spolupráce právě s Frontexem a dalšími bezpečnostními složkami, jen povzbuzují pašeráky k další činnosti.

Neziskovky pomáhají pašerákům vysílat nové lodě

Zajímavé je pak pozorovat, jak se k celé věci staví přímo neziskovky. Ty totiž pro změnu vyčítají EU, že jen bojuje s pašeráky a selhává při záchranných operacích. Jenže díky jejich činnosti se daří pašerákům dostávat lidi na vodu lépe než kdykoliv předtím. Bez součinnosti s představiteli lodí NATO a Frontex tak jen hloupě pomáhají pašerákům vysílat lidi do rozbouřených vod Středozemního moře, kde jim v případě nepomoci hrozí smrt, namísto toho, aby se snažily celý byznys zastavit hned u břehů Libye dopadením pašeráků a jejich postavení před soud.

Nedávno také vyšlo najevo, že pašeráci měli zmapován pohyb tzv. záchranných lodí u libyjských břehů a posílali k nim jeden záchranných člun za druhým. Ještě před předáním migrantů záchranářům si od většiny z nich vzali zpět vesty a motory od člunů, které opakovaně znovu použili. Mnohé neziskovky se tak staly ať už vědomě nebo nevědomě přestupní stanicí pro pašeráky, kterým pomohly s nákladem lidí vyslaným směrem k břehům Evropské unie.

Pro Evropskou unii je v posledních měsících absolutní prioritou stabilita Libye tak, aby sem bylo možné vracet všechny nelegální migranty a mít možnost spolupracovat s nově vzniklou libyjskou pobřežní stráží. Právě dopadení a potrestání pašeráků by mohlo výrazně pomoci snížit počty lidí, kteří se vydávají z Libye na riskantní cestu přes moře. A amaterismus některých organizací rozhodně k tomuto boji nepřispívá.

Foto:

logo els

Sdílet:

Hlavní zprávy