2

Některé neziskovky pomáhají pašerákům dostávat lidi do Evropy

Když jsem se začátkem listopadu snažil ve svém komentáři Frontex není cestovka vysvětlit, že tato evropská agentura není žádnou „selhávající armádou EU“ a poukazoval na to, že to jsou různé neziskové organizace, které k nám dovážejí migranty od Libyjských vod, řada lidí to tehdy odmítala s tím, že to není pravda. Nyní už ale vychází na povrch, kdo měl v tomto sporu pravdu.

Koncem února s ostrou kritikou proti některým neziskovkám vystoupil přímo šéf Frontexu Fabrice Leggeri a přidávají se další politici jako italský ministr zahraničních věcí Angelino Alfano a sicilský prokurátor Carmelo Zucaro. Obviňují neziskovky z toho, že místo spolupráce právě s Frontexem a dalšími bezpečnostními složkami, jen povzbuzují pašeráky k další činnosti.

Neziskovky pomáhají pašerákům vysílat nové lodě

Zajímavé je pak pozorovat, jak se k celé věci staví přímo neziskovky. Ty totiž pro změnu vyčítají EU, že jen bojuje s pašeráky a selhává při záchranných operacích. Jenže díky jejich činnosti se daří pašerákům dostávat lidi na vodu lépe než kdykoliv předtím. Bez součinnosti s představiteli lodí NATO a Frontex tak jen hloupě pomáhají pašerákům vysílat lidi do rozbouřených vod Středozemního moře, kde jim v případě nepomoci hrozí smrt, namísto toho, aby se snažily celý byznys zastavit hned u břehů Libye dopadením pašeráků a jejich postavení před soud.

Nedávno také vyšlo najevo, že pašeráci měli zmapován pohyb tzv. záchranných lodí u libyjských břehů a posílali k nim jeden záchranných člun za druhým. Ještě před předáním migrantů záchranářům si od většiny z nich vzali zpět vesty a motory od člunů, které opakovaně znovu použili. Mnohé neziskovky se tak staly ať už vědomě nebo nevědomě přestupní stanicí pro pašeráky, kterým pomohly s nákladem lidí vyslaným směrem k břehům Evropské unie.

Pro Evropskou unii je v posledních měsících absolutní prioritou stabilita Libye tak, aby sem bylo možné vracet všechny nelegální migranty a mít možnost spolupracovat s nově vzniklou libyjskou pobřežní stráží. Právě dopadení a potrestání pašeráků by mohlo výrazně pomoci snížit počty lidí, kteří se vydávají z Libye na riskantní cestu přes moře. A amaterismus některých organizací rozhodně k tomuto boji nepřispívá.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.