Juncker: EU musí mít společné vojenské velitelství
Evropská unie by měla posílit svou obrannou politiku, řekl v projevu před europarlamentem šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Je podle něj třeba společné evropské velitelství a práce směrem ke společné vojenské síle, která by se doplňovala se Severoatlantickou aliancí. Větší evropská obranná síla ale podle něj neznamená méně transatlantické solidarity.
Propojení evropských vojenských zdrojů je podle něj oprávněné. Nedostatečná spolupráce v této oblasti totiž znamená ztráty mezi 20 až 100 miliardami eur ročně, upozornil Juncker.
Evropský obranný průmysl a výzkum a inovace v této oblasti chce proto komise podpořit prostřednictvím nového Evropského obraného fondu, který by měl vzniknout ještě do konce letošního roku.
Šéf Komise také navrhl zdvojnásobení nynějšího investičního plánu EU. K roku 2022 by tak takzvaný Junckerův investiční plán měl dosáhnout 620 miliard eur (asi 16,7 bilionu Kč).
O posílení evropských obranných schopností se začalo více mluvit v především posledních měsících. Určité návrhy, předpokládající například zřízení velitelství pro plánování evropských vojenských misí, předložily společně Německo a Francie. O možnosti budoucího vzniku evropské armády mluví také Česko a další země visegrádské skupiny (V4).
V EU zatím existují společné bojové skupiny, které zatím ale nikdy nebyly prakticky využity. Evropské mise, jako je například operace Sophia ve Středozemním moři, zajišťují vojáci a technika jednotlivých členských zemí.
Oznámil také některé další iniciativy, mimo jiné reformu evropského telekomunikačního trhu. Přinést by měla například bezplatné bezdrátové připojení na veřejných místech k roku 2020 nebo sítě 5G k roku 2025. „Má to potenciál vytvořit v EU další dva miliony pracovních míst,“ míní šéf Evropské komise.