Popravy vězňů jako zástěrka: Čína je využívá pro transplantace orgánů

Až 100 tisíc transplantací ročně

Popravy vězňů jako zástěrka: Čína je využívá pro transplantace orgánůNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

O tom, že Čína využívá těla popravených vězňů k získávání orgánů pro transplantace, se debatuje již řadu let. Informace o těchto praktikách nově potvrdil kanadský právník David Kilgour, pracovník jedné z lidskoprávních organizací David Matas a novinář Ethan Gutmann. Ti při svém dlouhodobém průzkumu navštívili několik největších čínských nemocnic, aby se lékařů dotázali na provedené transplantace orgánů. Výpovědi doktorů se přitom zcela rozcházejí s oficiálními informacemi. Skutečně provedené operace orgánů převyšují totiž vládou uváděné údaje více než desetkrát. Na provádění výkonů přitom nemají lékařské týmy dostatečný počet oficiálně přiznaných orgánů.

Vládnoucí komunistická strana přiznává ve svých oficiálních materiálech, z nichž trojice autorů cituje, přibližně 10 000 provedených transplantací ročně. Toto číslo je však údajně vysoce podhodnocené. Nesoulad mezi vládou uváděnými čísly a skutečností se tedy mezinárodní tým rozhodl ověřit přímo návštěvou některých největších čínských nemocnic.

V oficiálním registru nemocnic, které mohou provádět transplantace orgánů, je v současné době zapsáno zhruba sto nemocnic. Autoři výzkumu ovšem tvrdí, že při své cestě po Číně narazili na 712 zařízení, v nichž lékaři provádějí výměnu orgánů. Celkové počty takovýchto nemocnic navíc mohou být údajně ještě vyšší.

Rozdíl mezi transplantačními zařízeními zapsaných vládou a neoficiálními nemocnicemi doprovází i výrazná propast mezi přiznanými operacemi a transplantacemi provedenými v utajení. Čínská vláda za loňský rok přiznala přibližně deset tisíc provedených transplantací. Skutečný počet těchto zákroků se však podle autorů zprávy pohybuje v rozmezí 60 až 100 tisíc.

„Komunistická strana tvrdí, že celkový počet legálních transplantací se pohybuje kolem 10 000. Toto číslo se ovšem výrazně překoná už jen tím, když se zaměříme na skutečně provedené zákroky ve dvou nebo třech největších nemocnicích v zemi,“ píše se ve veřejně přístupně zprávě.

Zdrojem orgánů pro nelegální transplantace jsou údajně až z devadesáti procent případů těla mrtvých vězňů. Čína přiznává 2400 poprav ročně, což je více než ve všech ostatních částech světa dohromady. Další nečekaná úmrtí vězňů, vyvolaná často brutálních zacházením ze strany dozorců, prý navíc figurují zcela mimo vládní záznamy.

Nejčastější obětí nedostatečné nabídky dobrovolných dárců orgánů se v Číně stávají náboženské menšiny a političtí odpůrci vládního systému. Takovýmto vězňům podle čerstvě vydané zprávy provedou okamžitě po zatčení pracovníci věznice krevní testy, díky kterým jsou schopni zadržené okamžitě zařadit do neoficiální databáze dárců orgánů. Pokud se později najde pacient, kterému by vyhovoval orgán takto zapsaného vězně, zajistí možnost transplantace čínský soud rozsudkem smrti, případně se o ní postarají dozorci svým brutálním zacházením.

Dobrovolné transplantace?

Utajené transplantace nadále odmítají zástupci vládnoucí komunistické strany. Ti kvůli zmiňované zprávě dokonce svolali mimořádnou tiskovou konferenci. Veškeré argumenty autorů úředníci odmítají. Transplantace orgánů v Číně jsou podle zástupců vlády naopak nadále možné pouze díky „největší síti dobrovolných dárců v Asii“.

„Pokud jde o svědectví a publikované zprávy, chci říci, že tyto příběhy o nuceném odebírání orgánů v Číně jsou fiktivní a nepodložené. Nemají žádný faktický základ,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Hua Chunying podle televize CNN. Ministerstvo zdravotnictví se prozatím ke kauze nevyjádřilo.

Transplantace orgánů v Číně se staly předmětem mezinárodního zájmu už v letech 2012 a 2013. V tomto období figurovalo v oficiálním seznamu dobrovolných dárců pouze 1 400 lidí, na nové orgány přitom čekalo přes 300 000 Číňanů. Právě tento výpadek se podle Amnesty International rozhodla komunistická vláda vyplnit přísunem orgánů z těl mrtvých vězňů.

Čtěte také: Chtěl jsem spáchat sebevraždu, líčí teror Číňanů unesený knihkupec

Tanky rozjezdily studenty. Děsivé snímky z Číny

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články