Chtěl jsem spáchat sebevraždu, líčí teror Číňanů unesený knihkupec

KNIHKUPCE UNESLI KVŮLI KRITICE VŮDCŮ

Chtěl jsem spáchat sebevraždu, líčí teror Číňanů unesený knihkupecNOVÉ
Lam Wing-kee Foto: Reprofoto: BBC
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Jeden z pětice hongkongských knihkupců Lam Wing-kee, kterého čínské úřady unesly kvůli prodeji kritické knihy o současném čínském prezidentovi Si Ťin-pchingovi, promluvil o dalších podrobnostech psychického týrání a věznění, při kterém uvažoval o sebevraždě. Věznili ho v samovazbě celých osm měsíců a vyslýchali. Pod dohledem musel provádět i zubní hygienu. Lam se o tom svěřil v rozhovoru pro britskou stanici BBC.

Knihkupce z Hong Kongu unesly čínské bezpečnostní složky v loňském říjnu, když jel navštívit svou přítelkyni na území pevninské Číny. Přepadli ho ve městě Šen-Čen a se svázanýma rukama a páskou na očích ho odvezli o desítky kilometrů dál. Ve městě Ning-po pak v samovazbě strávil několik měsíců.

Lam Wing-kee popsal, jak ho drželi v místnosti, kde byl obalený nábytek. K malému zubnímu kartáčku byl připevněn provázek, který držel vždycky jeden z dozorců. Knihkupec je přesvědčený, že zmíněná opatření mu měla zabránit, aby se zabil. „Někdo to musel udělat už přede mnou,“ řekl.

Přes nepřetržitý dohled 24 hodin denně se přesto pokoušel vymyslet, jak by spáchal sebevraždu. „Hledal jsem vhodné místo na stropě,“ uvedl s tím, že se chtěl oběsit. Tlak uživatelů sociálních sítí, kteří šířili zprávy o Lamově únosu, nakonec přispěl ke zmírnění režimu.

Knihkupce v březnu znovu převezli, tentokrát do města Šao-kuan, které se nachází v provincii Kuang-tung. V pokoji strávil zbytek věznění, přičemž mu dozorci dopřáli víc klidu i volnosti. V polovině června ho nakonec pustili na svobodu pod jednou podmínkou: že čínským úřadům dá seznam lidí z Hong Kongu, kteří si knihu o čínském prezidentovi koupili.

Čtěte také: Jak Čína stabilizuje knihkupce. Půl roku na samotce

Protest proti únosům knihkupců. Hongkongem pochodovaly 4000 lidí

Lam ale místo toho minulý týden vystoupil na tiskové konferenci, kde popsal okolnosti svého věznění. „Myslím si, že to bude mít vliv na obyvatele Hong Kongu. Když čelí tyranii, nemají jinou možnost, než se jí postavit,“ uvedl knihkupec. Někteří spekulují, že za únosem pětice lidí stojí pouze místní úřady, které chtěly udělat dojem na vedení v Pekingu. Jiní jsou přesvědčeni, že psychický teror nařídila čínská centrální vláda.

Lam Wing-kee není jediný, kdo se kvůli prodeji kritických knih dostal do potíží. Jednapadesátiletý Gui Minhai ještě nebyl propuštěn a naposledy ho viděli v Thajsku. Čínské úřady už pustily pětašedesátiletého knihkupce Lee Bo a manažery Lui Bo a dvaatřicetiletého Cheunga Jipinga.

Pětice lidí byla unesena zhruba v době od poloviny loňského října do konce prosince. Všichni jmenovaní prodávali kritické knihy o čínských vůdcích včetně současného prezidenta, které jsou spojené s nakladatelstvím Mighty Current. Jejich zadržení vyvolalo pobouření v Hong Kongu, který je autonomní součástí Číny, a kolem čtyř tisíc lidí kvůli tomu vyšlo do ulic.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články