12 INSCENACE NÁRODNÍHO DIVADLA

Nezvalova Manon Lescaut ovládla Národní divadlo. Poprvé v historii

NOVÉ

Témata: , ,

Národní divadlo (ND) uvedlo vůbec poprvé hru Vítězslava Nezvala Manon Lescaut. V hlavních rolích alternují v roli Manon Jana Pidrmanová a Pavlína Štorková, v roli rytíře Des Grieux Patrik Děrgel a hostující Vladimír Polívka.

„Ten zázračný románek mi učaroval, když mně bylo patnáct let, a jeho nepostižitelná hrdinka navštěvovala pak ráda moje snění,“ napsal kdysi Nezval o románu abbého Prévosta. Ta hrdinka se jmenovala Manon a díky Nezvalovu dramatickému přepracování z roku 1940 si můžeme rozdírat srdce, milovat vášnivě a trpět nekonečně znova a znova. Nyní známou hru nastudoval v alternacích režisér a ředitel činohry Daniel Špinar. Vedle Pidrmanové, Štorkové, Děrgela a Polívky se v dalších rolích objevuje například Radúz Mácha a Vladislav Beneš.

Podle databáze a soupisu Divadelního ústavu se Nezvalova Manon Lescaut do dnešní doby dočkala přibližně šedesáti pěti českých, moravských i slovenských inscenací. Hrála se v téměř všech českých divadlech a městech, v mnohých, jako např. v Brně, Pardubicích, Ostravě, Jihlavě či Hradci Králové, dokonce opakovaně.

Paradoxně, v Praze ji od čtyřicátých let dvacátého století uvedlo jen několik divadel, a z tohoto výčtu byly ještě dvě inscenace studentské. Jedním z divadel, která se až do dnešních dnů Manon vyhýbala, je překvapivě i ND.

Čtěte také: Úchvatný Stravinskij a Čajkovskij v ND


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.