Nezvalova Manon Lescaut ovládla Národní divadlo. Poprvé v historii

INSCENACE NÁRODNÍHO DIVADLA

Nezvalova Manon Lescaut ovládla Národní divadlo. Poprvé v historiiNOVÉ
Vladimír Polívka, Pavlína Štorková Foto: FOTO: Patrik Borecký
12
Galerie

Echo24

Národní divadlo (ND) uvedlo vůbec poprvé hru Vítězslava Nezvala Manon Lescaut. V hlavních rolích alternují v roli Manon Jana Pidrmanová a Pavlína Štorková, v roli rytíře Des Grieux Patrik Děrgel a hostující Vladimír Polívka.

„Ten zázračný románek mi učaroval, když mně bylo patnáct let, a jeho nepostižitelná hrdinka navštěvovala pak ráda moje snění,“ napsal kdysi Nezval o románu abbého Prévosta. Ta hrdinka se jmenovala Manon a díky Nezvalovu dramatickému přepracování z roku 1940 si můžeme rozdírat srdce, milovat vášnivě a trpět nekonečně znova a znova. Nyní známou hru nastudoval v alternacích režisér a ředitel činohry Daniel Špinar. Vedle Pidrmanové, Štorkové, Děrgela a Polívky se v dalších rolích objevuje například Radúz Mácha a Vladislav Beneš.

Podle databáze a soupisu Divadelního ústavu se Nezvalova Manon Lescaut do dnešní doby dočkala přibližně šedesáti pěti českých, moravských i slovenských inscenací. Hrála se v téměř všech českých divadlech a městech, v mnohých, jako např. v Brně, Pardubicích, Ostravě, Jihlavě či Hradci Králové, dokonce opakovaně.

Paradoxně, v Praze ji od čtyřicátých let dvacátého století uvedlo jen několik divadel, a z tohoto výčtu byly ještě dvě inscenace studentské. Jedním z divadel, která se až do dnešních dnů Manon vyhýbala, je překvapivě i ND.

Čtěte také: Úchvatný Stravinskij a Čajkovskij v ND