Úchvatný Stravinskij a Čajkovskij v ND

Poprvé v Národním divadle

Úchvatný Stravinskij a Čajkovskij v NDFOTOGALERIE UVNITŘ 17
Domov
Echo24
Sdílet:

Národní divadlo uvedlo vůbec poprvé za dobu své existence dvě ruské opery – Slavíka Igora Stravinského a Jolantu Petra Iljiče Čajkovského. Pohádkově laděná díla nastudoval se sólisty a orchestrem britský dirigent Jan-Latham Koenig, který působí na nejprestižnějších evropských scénách - ve Vídeňské státní opeře, londýnské Covent Garden nebo v Nové opeře v Moskvě.

První opera Stravinského a naopak poslední Čajkovského pocházejí ze zcela odlišných hudebních světů. „Jolanta se ještě nese v duchu romantické noblesy, kterou známe z autorových oper, baletů a symfonií, zatímco o dvacet let mladší Slavík již v sobě spojuje kouzlo impresionismu s hřmotným expresionistickým výrazem,“ upřesňují tvůrci. Díla se rozhodli spojit, jelikož i přes v sobě i přes řadu odlišných prvků spojují pohádkovou tematiku a také poselství, která pohádky přináší.

Stravinského Slavík zazněl pouze ve dvou koncertních provedeních v roce 2010. K hudebnímu nastudování inscenace se do Prahy vrátil proslulý britský dirigent Jan Latham-Koenig, který působí na nejprestižnějších hudebních scénách po celém světě. A jako režisér v Národním divadle dostal poprvé prostor Dominik Beneš, kterého divadlo označuje za pozoruhodný talent české režie. Stravinského Slavík vznikl jako inspirace známou pohádkou Hanse Christiana Andersena, která vypráví o čínském císaři, který zatouží po zpěvu obyčejného slavíka, který ho pak v závěru pohádky zachrání před smrtí.

Čajkovského Jolanta zase vypráví příběh královské nevidomé dcery, která nic netuší o světě lidí se zrakem a jíž se otec snaží před tímto světem uchránit, což se mu nepodaří. Opera vznikla na motivy divadelní hry ve verších dánského básníka a je inspirovaná skutečnými historickými postavami.


Čtěte také: Karel Gott podstoupil operaci kvůli náhlé příhodě břišní

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články