Havlovu cenu pro disent získá vězněný Tibeťan i Pussy Riot
LIDSKÁ PRÁVA
Nadace pro lidská práva (Human Rights Foundation) zveřejnila držitele Ceny Václava Havla pro kreativní disent. Laureáty prestižního ocenění za rok 2014 jsou turecký umělec Erdem Gunduz, ruská punková skupina Pussy Riot a vězněný tibetský filmař Dhondup Wangchen. Oficiálně budou ceny předány ve středu 14. května v norském Oslo, informovala nadace sídlící v New Yorku.
Cenu Václava Havla založila nadace se souhlasem Dagmar Havlové. Ocenění je určeno pro ty, kdo „s odvahou a důmyslem odhalují lživost diktatur tím, že sami žijí v pravdě,“ stojí psáno na stránkách organizace. Dřívější laureáty ceny byli mimo jiné čínský umělec Aj Wej-Wej, syrský karikaturista Ali Farzat, nebo severokorejský demokratický aktivista Park Sang Hak.
Oceněn bude vězněný Tibeťan i ruské punkerky
Erdem Gunguz se proslavil jako „Stojící muž“. Zviditelnil se v loňském roce během tureckých protivládních protestů. Gunguz se na šest hodin bezhybně postavil na istanbulském náměstí Taksim poté, co premiér Erdogan zakázal ve městě veškeré demonstrace. K umělci se záhy přidaly stovky dalších a celá akce se stala symbolem protivládního hnutí.
Ruská protestní punková skupina Pussy Riot se snaží poukazovat na porušování občanských a demokratických práv v zemi. Svou hlavní kritiku míří na rostoucí autoritářství prezidenta Putina. Skupinu v Oslo zastoupí Maria Aljochina, která strávila 21 měsíců v ruském vězení. K tomuto trestu byla odsouzena spolu s dvěma dalšími členkami Pussy Riot poté, co skupina vystoupila v moskevském chrámu Krista Spasitele se svou punkovou modlitbou za vyhnání Putina.
Čtěte také: Zaorálek v Číně. Klanění se a ztráta vlastní tváře
Tibetský filmař Dhondup Wangchen byl čínskou vládou odsouzen k šesti letům vězení. Stalo se tak po zveřejnění jeho dokumentu Leaving Fear Behind (Nepoddat se strachu). Film, který nabízí rozhovory s obyvateli Tibetu o čínských olympijských hrách, dalajlámovi nebo komunistické straně Číny, byl režimem kvalifikován jako podvracení státu. Proti filmařovu odsouzení hlasitě protestovaly mezinárodní lidskoprávní organizace, ani to však nepomohlo. Cena tak bude předána v umělcově nepřítomnosti.
Havlův odkaz v Nadaci pro lidská práva
Držitelé Havlovy ceny obdrží umělecké ztvárnění „Bohyně demokracie“, ikonické sochy, kterou vztyčili čínští studenti v červnu 1989 na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Každý z laureátů rovněž obdrží 350 000 norských korun.
Václav Havel byl předsedou Nadace pro lidská práva od roku 2009 až do své smrti v prosinci 2011. Havlova cena je financována dvěma organizacemi, nadací Brin Wojcicki a Thielovou nadací. První z nich založil Sergey Brin, spoluzakladatel Googlu, a jeho žena Anne Wojcicki. Druhou organizaci založil Peter Thiel, podnikatel, který se snaží bránit a podporovat demokracii z politického, lidského i ekonomického hlediska.
Samotná Nadace pro lidská práva je bezpartijní neziskovou organizací, která podporuje dodržování lidských a občanských práv především v uzavřených nedemokratických společnostech. Nadace hlásá svobodu sebeurčení, svobodu od tyranie a právo na svobodu slova. Mezi členy nadace patří mimo jiné lidskoprávní aktivisté George Ayittey, Vladimír Bukovský nebo Garri Kasparov.