Zločin a trest na Čapím hnízdě
Každému, kdo přečetl Dostojevského Zločin a trest, utkví v paměti jeden motiv. Student Raskolnikov zavraždí starou lichvářku, když sám sebe přesvědčil, že tím pomůže světu. Přesto svůj zločin snáší velmi těžko a nakonec je pro něho samotného vysvobozením, když sebere odvahu a sám se přizná vyšetřujícímu soudci Porfirijovi.
Dvůr Semtín je zemědělská usedlost, kterou přestavěl miliardář Babiš s pomocí padesáti milionů z evropských fondů na pětihvězdičkový hotel Čapí hnízdo a kterou i on sám využívá k rekreaci. Nedopustil se tím těžkého zločinu jako Dostojevského literární postava. Málokdo však dnes pochybuje, že přidělením dotace byla porušena dotační pravidla. Kdo ví, možná došlo i k dotačnímu podvodu.
Miliardář se mezitím stal ministrem financí a má supervizi nad čerpáním eurodotací, přesto dodnes není jasné, jaká byla jeho role při čerpání padesátimilionové dotace. Babiš sám tvrdí, že se ho dotační příběh netýká, jenže málokdo mu to věří, a právě proto se na Čapí hnízdo soustřeďuje pozornost mnoha úřadů. Běží vyšetřování tuzemské policie i bruselské protikorupční agentury OLAF, nově vyšly najevo informace, že se o případ zajímá i Evropský účetní dvůr.
Výroční zpráva účetního dvora
Ukázala to výroční zpráva, kterou účetní dvůr vydal koncem minulého roku. Stojí v ní mimo jiné tento odstavec: „U jednoho projektu Evropského fondu regionálního rozvoje v České republice se ve výzvě k předkládání návrhů uvádělo, že způsobilými uchazeči jsou pouze malé a střední podniky. Řídicí orgán na základě toho poskytl financování příjemci, u něhož však v době výběru projektu nebylo potvrzeno, že šlo o malý a střední podnik.“ Podle informací deníku Echo24.cz jde o historii Čapího hnízda. Účetní dvůr si v tomto případě vyžádal od Evropské komise ujištění, že dotaci prověří. Podle dostupných informací se evropští účetní také sami pustili do kontroly, která by prověřila, jestli Češi náhodou neporušili pravidla, když přidělovali desítky milionů na výstavbu mnoha dalších luxusních hotelů.
Nutno připomenout, že Evropský účetní dvůr je institucí, jejíž auditní zpráva přiměla v roce 2012 Evropskou komisi, aby na půl roku zastavila České republice proplácení eurodotací.
Možnost záchrany podle klasika
V Dostojevského knize mnohé čtenáře znervózní laxní přístup vyšetřovatele Porfirije. Očividně mu je od začátku jasné, že Raskolnikov je viníkem, přesto mu nechává dost času, aby si sám uvědomil, co vlastně spáchal, a nakonec se přiznal. Tuzemské i evropské úřady zase mají očividně spoustu času při prověřování dotace pro Čapí hnízdo, se kterým začali už před více než dvanácti měsíci. Také Babišovi to musí být mimořádně nepříjemné, ať už k porušení pravidel došlo nebo nedošlo, a ať za toto porušení nese odpovědnost on sám, anebo šlo pouze o řadu chybných rozhodnutí jeho manažerů a příbuzných, o kterých on sám nevěděl. V každém případě nedokáže miliardář podezření vyvrátit, zároveň na něho roste tlak, protože potíže Čapího hnízda soustřeďují pozornost evropských kontrolorů i na další oblasti, kde Češi dostávají dotace.
Také Babišovi by se jistě ulevilo, kdyby následoval příkladu z Dostojevského knihy. Nemusí se přiznávat, třeba ani nemá k čemu. Mohl by však složit funkci a využít volný čas k tomu, aby předložil přesvědčivé důkazy, že s dotací na Čapí hnízdo neměl nic společného a že celou záležitost měl opravdu na starosti někdo jiný. Anebo prostě může přiznat chybu, peníze vrátit a vzít si odpočinkový čas pro politiku. Pokud se přesto zatvrdí a bude čekat na ortel tuzemských či bruselských úřadů, pak mu opravdu není co závidět.