Náčelník hradní vojenské kanceláře Pilc rezignoval kvůli prověrce

ZMĚNY NA HRADĚ

Náčelník hradní vojenské kanceláře Pilc rezignoval kvůli prověrceAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Náčelník kanceláře prezidenta republiky Rostislav Pilc, který přišel loni na podzim o bezpečnostní prověrku, rezignoval na svou funkci. ČTK to sdělil jeho právní zástupce Daniel Volák. Poznamenal, že Pilc i nadále považuje rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu o odebrání jeho bezpečnostní prověrky za nezákonný, nechce ale prodlužovat stav, kde je prezident „kvůli této záležitosti vystaven stálému veřejnému i mediálnímu tlaku“. Nahradit ho má generál Jan Kaše, kterého Zemanovi již v minulých měsících doporučila armáda.

Pilc o prověrku přišel na konci loňského listopadu. Proti rozhodnutí podal rozklad k řediteli NBÚ, neuspěl ale ani s ním. Minulý týden se proto obrátil správní žalobou na soud. Podle spekulací v tisku mohou za jeho případem stát spory ve Vojenském zpravodajství (VP). Pilc v aféře kolem Jany Nagyové (nyní Nečasové) svědčil v neprospěch svých bývalých kolegů z VP. Zpráva VP pak prý poukázala například na Pilcovy vazby na Rusko. Podle informací ČTK ho ve funkci nahradí generál Jan Kaše, kterého Zemanovi již v minulých měsících doporučila armáda.

Prezident Miloš Zeman posléze řekl, že Pilc bude muset ve funkci skončit, protože prověrku na rozdíl od kancléře Vratislava Mynáře, kterému se ji nepodařilo v minulosti získat, pro svou práci potřebuje. Později ale řekl, že si nejprve prostuduje všechny dokumenty a až poté o osudu Pilce rozhodne.

Šéf vojenské kanceláře se podle Voláka rozhodl rezignovat s okamžitou platností. „Generálmajor Pilc nadále považuje postup NBÚ ve svém případu za nezákonný. Nepřeje si však prodlužovat stav, kdy je prezident republiky kvůli této záležitosti vystaven stálému veřejnému i mediálnímu tlaku,“ uvedl Pilc.

Dodal, že generál svým rozhodnutím nehodlá ustoupit těm, „kteří nezákonným odebráním bezpečnostní prověrky chtěli dosáhnout jeho profesní likvidace“ a trvá na podané žalobě vůči NBÚ. „Právě tato žaloba a projednávání případu u soudu by pravděpodobně vystavilo hlavu státu dalším konfrontacím. Tomu se můj klient rozhodl svou rezignací předejít,“ uvedl Volák.

Čtěte také: Mynář podal žalobu na NBÚ, který mu nedal prověrku

Šéf vojenské kanceláře neuspěl s rozkladem kvůli prověrce

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články