Pražská kavárna míří na Hrad. V červených trenkách a s kávou

'Oslava české státnosti'

Pražská kavárna míří na Hrad. V červených trenkách a s kávouNOVÉ
Domov

jh Echo24

Vezmu si červené trenky a půjdu si vypít šálek kávy na Pražský hrad. Tak zní název nové facebookové události, která vyzývá především „pražskou kavárnu“, aby v tomto týdnu oslavila Den české státnosti návštěvou Hradčan v červených trenkách a se šálkem kávy v ruce. Organizátoři akce tak navazují na uměleckou skupinu Ztohoven, která v sobotu připevnila na střechu Hradu obří červené trenky jako standartu prezidenta, „který se ničeho nestydí“.

„Pojďme oslavit týden, který vyvrcholí Dnem české státnosti. Máme rádi kávu, proto si na Hradě českých králů, československých a českých prezidentů připijeme stylově právě tou. Nelze očekávat pohostinnost tamního rezidenta, kávu tedy vlastní (např. v termosce). A červené trenky jsou horký módní trend,“ stojí v popisu události, jejíž účastníci mají ze své návštěvy Hradu pořídit fotografie a šířit je na síti.

Samotní organizátoři již snímek ze své návštěvy Hradčan v trenkách sdíleli. Připojili i podrobnosti o tom, jak je kvůli jejich outfitu v průchodu mezi prvním a druhým nádvořím Hradní policie vyzvala, aby se legitimovali. Asi po půlhodinovém držení je strážníci požádali, ať už se na místo nevrací.

Čtěte také: ‚P*del vítězí!‘ Zemanovy červené trenky baví Česko

Organizátoři tak navazují na aktivitu „umělecko-diverzní“ skupiny Ztohoven, jejíž členové v sobotu nad Pražským hradem stáhli prezidentskou zástavu a místo ní tam vyvěsili obří rudé trenky. Šlo o jejich protest proti počínání Miloše Zemana. „Dnes nad Pražským hradem konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic,“ komentovali to aktivisté.

Čtěte také: Nad Hradem zavlály rudé trenky. Na protest proti Zemanovi

Prezident v úterý oznámil, že kvůli víkendovému incidentu bude odvolán ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Petr Dongres a další personální změny budou patrně následovat. O aktivistech se Zeman vyjádřil jako o třech blbečcích, kteří ani nevědí, že prezidentská standarta je státním symbolem a netýká se žádného konkrétního prezidenta.

Čtěte také: ‚Tři blbečci,‘ komentoval Zeman akci Ztohoven. Šéf ochranky končí?