Česká policie loni odhalila na čtyři tisíce nelegálních migrantů

EVROPSKÝ PROBLÉM

Česká policie loni odhalila na čtyři tisíce nelegálních migrantůNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

O téměř 15 procent vzrostl loni oproti roku 2013 počet nelegálních migrantů, které odhalili čeští policisté. Drtivou většinu z téměř čtyř tisíc osob zajistila policie na území Česka, zbývajících asi 150 lidí při migraci přes vnější schengenskou hranici, zjistil deník ECHO24.cz. Vzrostl příliv z Kuvajtu, Libye, Ukrajiny nebo Sýrie, naopak odhaleno bylo méně přistěhovalců z Ruska. Například detenční tábor v Bělé pod Bezdězem je plný migrantů, které budeme v nejbližší době vracet do Maďarska.

Navrátilci pomáhající Islámskému státu, kteří se v posledních měsících vracejí do Evropy, ještě zvýšili potřebu věnovat se nebezpečím spojeným s nelegálními migranty. A že se tento problém nevyhýbá ani Česku, se ukázalo naposledy v listopadu minulého roku, kdy ministr vnitra dostal hlášení o zvýšeném počtu odhalených migrantů z Afghánistánu a okolí Sýrie. Nejnovější čísla potvrzují, že se počet nelegálních migrantů zvyšuje.

„Co se týká čísel, tak například v období od 1. ledna do 31. října minulého roku bylo zjištěno celkem 3 924 osob při nelegální migraci na našem území. V porovnání se stejným obdobím roku 2013 došlo k nárůstu o 480 osob, tedy o 13,9 procenta,“ sdělilo na dotaz serveru ministerstvo vnitra. To dodává, že do konce roku, tedy v listopadu a prosinci, pak došlo k dalšímu zvýšení o desítky nelegálních migrantů.

Přesto vnitro nemá žádné informace o tom, že by u nás hrozil čin podobný útoku na redakci Charlie Hebdo ve Francii: „Nicméně bezpečnostní složky průběžně vyhodnocují situaci.“

Nejvíce přistěhovalců objevených loni českou policií pochází z Ukrajiny. Šlo celkem o 853 lidí. Zajímavější je ale meziroční přírůstek – v něm vedou občané Kuvajtu následovaní migranty z Libye , Ukrajiny, Saúdské Arábie a Sýrie. U lidí, kteří k nám přicházejí mimo zákon, je podle resortu nejtěžší zjistit, jestli se snaží infiltrovat do českého prostředí, nebo jen hledají ochranu a bezpečí. Ne všichni migranti totiž představují hrozbu.

Již zmiňovaný listopadový případ se týkal 19 Afghánců, kteří směřovali do Německa. Policie je odhalila na jihu Moravy a v Ústeckém kraji. „Občané Afghánistánu v loňském roce patřili po Ukrajincích a Syřanech mezi cizince, u kterých Policie ČR nejčastěji zajistila neregulérní cestovní doklad,“ dodává ministerstvo s tím, že podle německých partnerů se Afghánci rovněž podílejí na nelegálním tranzitu jako převaděči.

„Musíme posilovat bezpečnostní zajištění státu na mnohem vyšší úroveň, než jsme byli zvyklí. Je to úplně jiný druh souboje. Musíme si být vědomi všech hrozeb,“ přiznal před časem deníku ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), že se Česko potýká se zcela novou situací.

Více čtěte: Hrozba? Do Česka přicházejí nelegální migranti ze Sýrie

Přesto vnitro nemá žádné informace o tom, že by u nás hrozil čin podobný útoku na redakci Charlie Hebdo ve Francii: „Nicméně bezpečnostní složky průběžně vyhodnocují situaci.“

Zpět do Maďarska

V souvislosti s vlnou uprchlíků, kteří v posledních měsících ve vlnách míří na západ Evropy, řeší Češi zejména příliv migrantů z Maďarska. To čelí dramatickému zvýšení náporu migrantů, kterých jsou měsíčně tisíce. A jedna z cest dál na západ pro ně vede i vlakem přes Slovensko a Českou republiku do Německa.

„Zrovna v současné době je detenční zařízení v Bělé pod Bezdězem doslova plné lidí, které budeme vracet zpět do Maďarska. Jsou to často i celé rodiny,“ říká ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.

Podle něj ministerstvo vnitra podrobně zkoumá totožnost chycených migrantů, což je často velmi obtížné, protože u sebe nemají žádné doklady. Stát si ale musí být jistý, že nejsou nebezpeční.

Problému zvýšené migrace do Evropy se pravidelně věnuje také vláda. A kromě nelegálních migrantů do Česka přicházejí i žádosti o azyl. V roce 2013 u nás žádalo 707 lidí, loni jich podle předběžných odhadů mohla být asi tisícovka.

Už příští týden bude kabinet jednat o udělení azylu zhruba 70 uprchlíkům ze Sýrie. Jde o 15 rodin s dětmi, které jsou momentálně v Jordánsku.

Sdílet:

Hlavní zprávy