Policie: Střelec nebyl terorista. Jeho řádění souvisí s Breivikem

ÍRÁNEC S NĚMECKÝM PASEM ZABIL 9 LIDÍ

Policie: Střelec nebyl terorista. Jeho řádění souvisí s BreivikemNOVÉ
Dívky přišly uctít památku obětí řádění střelce, který zabil devět lidí. Foto: FOTO: Reuters
1
Svět

Echo24

Útok, při němž v pátek v Mnichově střelec zabil devět lidí a pak sám sebe, neměl politický motiv. Na tiskové konferenci to v sobotu řekl mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä, který také upřesnil, že zraněno bylo 27 lidí a deset z nich vážně. Podle něj z dosavadního vyšetřování nevyplývá, že měl útočník napojení na uprchlíky nebo radikály z takzvaného Islámského státu (IS). Prokázala se ale jasná souvislost mezi útokem a činem norského pravicového extremisty Anderse Behringa Breivika, který přesně před pěti lety zavraždil 77 lidí. Střelec se zjevně před činem zabýval tématem hromadného zabíjení.

„Není zde absolutně žádná spojitost s Islámským státem,“ řekl Andrä. Dodal, že útok byl „klasickým činem rozzuřeného střelce“, který nejednal z politických pohnutek. Mezi jeho věcmi policie našla knihu s názvem Střelba v hlavě: Proč studenti zabíjejí. Andrä k tomu řekl, že útočník z Mnichova byl pravděpodobně posedlý tématem útoků střelců.

Mnichovský prokurátor Thomas Steinkraus-Koch poznamenal, že pachatel „trpěl určitým druhem deprese“. „Jde o nemoc, o formu deprese,“ sdělil k dotazu, zda se útočník léčil na psychiatrii, jak o tom před tiskovou konferencí informovala některé německá média.

Policejní vyšetřovatel Robert Heimberger řekl, že zprávy o tom, že útočník zneužil facebookového účtu jedné uživatelky, jsou pravdivé. Lákal na něm lidi do restaurace McDonald‘s na pátek na čtvrtou hodinu odpolední. „Něco vám dám, jestli chcete, a nebude to moc drahé,“ stálo ve vzkazu. Majitelka facebookového profilu oznámila zneužití svého účtu. Dějištěm útoku byl prostor před restaurací McDonald‘s v blízkosti nákupního centra Olympia.

Čtěte také: Oběti mnichovského útoku: i tři kosovští Albánci, tři Turci a jeden Řek

Mnichovský starosta Dieter Reiter vyhlásil na sobotu v Mnichově den smutku za oběti a vyjádřil „šok nad tím hrozným činem“ a soustrast rodinám a přátelům obětí.

Podle informací měl útočník dvojí občanství – německé a íránské. Andrä řekl, že se muž narodil a vyrostl v Mnichově. Střílel z poloautomatické pistole a podle prokuratury neměl licenci na vlastnictví zbraně. Většina jeho obětí byli mladí lidé. Pouze jedné oběti bylo 45 let, ostatní byli ve věku od 13 do 21 let. Byly to tři osoby ženského pohlaví a sedm mužského, mezi nimiž je i střelec. Tři oběti byli Turci, tři kosovští Albánci a jeden byl občanem Řecka.

Turecké ministerstvo zahraničí oznámilo, že mezi devíti oběťmi jsou tři turečtí občané. Na tiskové konferenci v Mnichově zaznělo, že mezi oběťmi není žádný turista. Priština potvrdila, že mezi mrtvými jsou tři mladí kosovští Albánci – jednadvacetiletý mladík a dvě ženy. Řecké úřady uvedly, že jedna z obětí byla občanem Řecka.

Čtěte také: Útok v Mnichově komentují všichni. Pouze Merkelová mlčí

ON-LINE: V Mnichově střílel mladý Íránec s německým občanstvím