V Mnichově střílel mladý Íránec s německým občanstvím

Útok v Mnichově

V Mnichově střílel mladý Íránec s německým občanstvímSLEDUJEME ON-LINE
Policejní zásah v Mnichově Foto: FOTO: REUTERS
Svět

Echo24

Pachatelem pátečního útoku v Mnichově byl osmnáctiletý Němec íránského původu, který v bavorské metropoli žil přinejmenším dva roky a policii dosud nebyl znám. Nic nenaznačuje tomu, že by se na činu podílely i další osoby. Na tiskové konferenci to dnes časně ráno řekl mnichovský policejní prezident Hubertus Andrä. Policie podle něj zatím nedokáže říct, zda byla střelba teroristickým útokem nebo činem šílence.

Útočník začal střílet z pistole nedaleko rychlého občerstvení v pátek krátce před 18:00 SELČ. Poté se přesunul k obchodnímu středisku Olympia a pokračoval ve střelbě. Zabil devět lidí a zranil 21 dalších. Mezi mrtvými jsou podle policejního prezidenta i nezletilí, mezi zraněnými i děti. Televize N24 dříve informovala o zabité patnáctileté dívce.

Sledujeme ON-LINE

Další dění sledujeme on-line ZDE.

15:59 Francouzský ministr: střelec neměl napojení na mezinárodní terorismus

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére po dnešní schůzi bezpečnostní rady státu řekl, že nic nenasvědčuje propojení útočníka z Mnichova s mezinárodním terorismem. Ministr tak potvrdil informaci, kterou předtím poskytla mnichovská policie.

15:15 V Česku platí první stupeň ohrožení terorismem
České republice nehrozí konkrétní nebezpečí v souvislosti s útokem v německém Mnichově. Přesto bude i nadále platit první stupeň hrozby a v ulicích zůstanou posílené policejní hlídky, především v nákupních centrech. Po dnešním jednání zástupců bezpečnostních a zpravodajských služeb to řekl ministr vnitra Milan Chovanec. 

15:04 Lidé vzpomínají na oběti
Lidé v Mnichově přicházejí na veřejná místa uctít památku devíti obětí, které zastřelil mladý útočník. Přinášejí květiny a zapalují svíčky. Snímky kolují na sociálních sítích a posílají si je i uživatelé sociálních sítí z dalších zemí, jedním z nich je příspěvek z Belgie níže. Muž píše, že cítí „hluboký smutek“. 14:53 Zeman poslal do Německa kondolenční telegram
Prezident Miloš Zeman zaslal německému prezidentovi Joachimu Gauckovi kondolenční telegram. „Mrzí mě, že si toto krvavé vraždění, kterého býváme svědky čím dál tím častěji, zvolilo za cíl Vaši dosud klidnou zemi. Ať už se jednalo o čin šílence, nebo o teroristický útok, jsem znepokojen nárůstem násilí v Evropě, kde lidský život, jak se zdá, pro některé přestává mít cenu,“ napsal Gauckovi. Jménem svým a občanů ČR vyjádřil soustrast i rodinám obětí a všem německým občanům. 14:45 Merkelová promluvila k útoku. Po 20 hodinách
Německá kancléřka Angela Merkelová nechala čekat na svůj komentář k pátečnímu útoku v Mnichově zhruba dvacet hodin. O důvodu tak velké časové prodlevy se spekuluje. Merkelová vyjádřila upřímnou soustrast pozůstalým a pochválila příslušníky bezpečnostních složek. „Mají na starosti obrovské město, a přesto ho dokázali velice dobře zabezpečit,“ řekla.

Čtěte také: Útok v Mnichově komentují všichni. Jen Merkelová mlčela?

14:34 Střelec byl posedlý hromadným zabíjením
Mladého vraha inspirovalo hromadné zabíjení a byl jím posedlý. Policie je o tom přesvědčená, protože u něj doma našla knihu s názvem Střelba v hlavě: Proč studenti zabíjejí. Jeho řádění podle úřadů zároveň souvisí s norským teroristou Andersem Behringem Breivikem. V pátek, kdy mladík zabíjel v Mnichově, to bylo přesně pět let od doby, kdy Breivik zavraždil 77 lidí. 

14:15 Česká obchodní centra udržují posílenou ostrahu
Nákupní centra, kterým pomáhá s ostrahou společnost M2C, udržují po pátečním útoku v Mnichově zvýšená bezpečnostní opatření. Centra začala bezpečnost posilovat po teroristických útocích z minulých měsíců. „Od událostí v Paříži v minulém roce jsme navýšili počet evakuačních cvičení a naši zaměstnanci procházejí pravidelně i školením na detekci chování podezřelých osob,“ říká k tomu provozní ředitel společnosti M2C Oldřich Rutar.

13:32 Útočník zastřelil podle agentury AFP i jednoho Řeka.

13:20 Mezi oběťmi jsou tři Turci
Mezi oběťmi, které zasáhl střelec v obchodním centru, jsou také tři Turci. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na tureckého ministra zahraničí Mevluta Cavusoglu.

13:02 „Byl to rozzuřený jedinec. Žádný teror“
Na tiskové konferenci bavorské policie dále zaznělo, že útok neměl politický motiv a nešlo o teroristický čin. Řekl to mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä. Podle něj z dosavadního vyšetřování ani nevyplývá, že měl útočník napojení na uprchlíky nebo radikály z takzvaného Islámského státu. „Není zde absolutně žádná spojitost s Islámským státem. … útok byl klasickým činem rozzuřeného střelce,“ uvedl.

12:43 Policie: střelec neměl záznam
Mladý střelec nespáchal v minulosti žádný trestný čin. Naopak byl dvakrát označen jako poškozený, a to v záznamech z let 2010 a 2012. Jednalo se o krádež a v druhém případě ho někdo, o kom nebyly zmíněny bližší informace, fyzicky napadl. Uvedla to na tiskové konferenci bavorská policie.

12:05 Útočník prý užíval antidepresiva
Uvedl to německý server Focus Online, podle něj se pachatel pátečního útoku zároveň léčil na psychiatrii. Informaci potvrdila policie s tím, že mu patrně diagnostikovali deprese.

12:07 Mezi oběťmi jsou tři kosovští Albánci
Mezi devíti oběťmi pátečního útoku jsou podle všeho i tři kosovští Albánci. Server Focus Online uvedl, že mezi oběťmi byly dvě dívky a také šest chlapců ve věku od 15 do 21 let. Jedné oběti bylo 45 let.

Čtěte také: Oběti mnichovského útoku: i tři kosovští Albánci, tři Turci a jeden Řek

11:48 Policie: Údajní komplicové byli nevinní
Bavorský policejní prezident Hubertus Andrä potvrdil, že střelec z Mnichova útočil sám. Dva lidé, kteří z místa střelby odjížděli autem velkou rychlostí podle něj sice chvíli vypadali jako možní komplicové, vyšetřování však ukázalo, že „s incidentem neměli nic společného“.

11:23 Útočník se prý jmenoval Ali Sonboly
Němec íránského původu, který v Mnichově rozpoutal teror, byl podle policie jistý David S., uvedla ČTK. Britský deník The Telegraph ale předtím uvedl, že útočník se jmenoval Ali Sonboly. Podle Telegraphu zároveň vystupoval na sociálních sítích jako náctiletá dívka se jménem Selina Akim. Sonboly prý pomocí falešného facebookového profilu nalákal několik mladých lidí do McDonaldu, u kterého následně rozpoutal střelbu. Mladé lidi prý lákal nabídkou jídla zdarma.

11:20 „Jsem Němec. Vyrostl jsem tu.“
Zahraniční tisk zveřejnil video, které bylo pořízeno v době pátečního útoku. Muž, který nahrávku pořídil z balkonu, na něm mluví s agresorem. Střelec prohlásil, že se narodil v Německu a v zemi také vyrostl. Zmiňuje se také o svých psychických problémech a šikaně, kterou zažil v mládí. „Musel jsem si koupit zbraň,“ říká mladík. Neznámý muž z balkonu volá dolů na ostatní, aby zavolali policii.

Čtěte také: Šikanovali mě, musel jsem si koupit zbraň, říká vrah z Mnichova

10:50 Soustrast vyjádřil i Putin
Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil německé kancléřce Angele Merkelové soustrast kvůli pátečnímu útoku v Mnichově. Oznámil to dnes Kreml. Mladý Němec íránského původu při pátečním útoku v bavorské metropoli zabil devět lidí a pak i sebe, z původně 21 zraněných jich 16 zůstává v nemocnici. Putin zaslal soustrastný telegram nejen Merkelové, ale i bavorskému premiérovi Horstu Seehoferovi. Vyjádřil v souvislosti s páteční tragédií hlubokou soustrast občanům celého Německa.

9:53 Íránské ministerstvo zahraničí odsoudilo útok v Mnichově
Íránské ministerstvo zahraničí dnes odsoudilo páteční útok v nákupním centru v bavorské metropoli Mnichově. Němec íránského původu tam zastřelil devět lidí a pak i sám sebe. Předtím ještě 21 lidí zranil. „Írán tento čin odsuzuje a vyjadřuje solidaritu s německým národem a vládou,“ sdělil mluvčí íránského ministerstva Bahrám Ghasemí. Šlo podle něj o „vraždu bezbranných a nevinných“ lidí. Proti takovým činům není jiná obrana, než „rozhodný a nevybíravý“ boj proti terorismu, dodal.

9:20 Zemanův mluvčí spojuje Mnichov s islámským terorismem
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v komentáři spojil střelbu v Mnichově s islámským terorismem, s nímž se podle něj nedá bojovat slovy. „Evropa musí konečně přistoupit ke konkrétním činům. Jsme to dlužni nevinným obětem teroristů,“ napsal na Twitteru hradní mluvčí.

8:50 Sobotka vyjádřil lítost
„Vyjadřuji hlubokou lítost nad oběťmi útoku v Mnichově soustrast jejich rodinám a plnou podporu a solidaritu Bavorsku a Německu,“ uvedl dnes na svém twitterovém účtu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Předseda ODS Petr Fiala v tiskovém prohlášení zdůraznil, že bezpečnostní problémy Evropy se týkají i České republiky. „Musíme se starat o naši bezpečnost a rázně společně zasahovat proti všem, kteří ji mohou ohrožovat,“ uvedl.

8:00 Ministerstvo zahraničí: Útok v Mnichově nemá české oběti
Mezi devíti mrtvými, které v pátek zastřelil útočník v Mnichově, nejsou žádní čeští občané. Na twitteru to dnes ráno oznámilo české ministerstvo zahraničí, které se odvolalo na německou policii. Osmnáctiletý Němec íránského původu v pátek střílel v oblasti mnichovského nákupního centra Olympia. Devět lidí zabil a dalších 21 zranil, než byl nalezen mrtev.

5:33 Hollande mluví o terorismu
Francouzský prezident François Hollande označil páteční střelbu v Mnichově, za teroristický čin. Podle něj měl incident v Německu zasít strach. „Teroristický útok, který zasáhl Mnichov a při němž bylo zabito mnoho lidí, je odporný čin vedený s cílem vyvolat po jiných zemích i v Německu strach,“ citoval Hollandea deník Die Welt. Francouzský prezident podle listu oznámil, že bude během dneška o událostech mluvit s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Berlín se podle Hollandea může spolehnout na podporu Paříže.

01:45 Policie uvedla, že útočník byl jen jeden a ten spáchal sebevraždu.

01:20 Policie sdělila, že počet mrtvých stoupl na deset, jeden člověk totiž zemřel na následky střelby, a vrátila se k původnímu číslu asi 20 zraněných.

01:18: Doprava ve města začíná fungovat.

00:33 Německá policie objevila auto útočníků

Předchozí dění jsme on-line sledovali ZDE.

Šestnáct zraněných zůstává i pozdě v noci stále v péči lékařů. Tři z nich mají vážná zranění a jsou v ohrožení života, uvedl Andrä

Andrä uvedl, že na střelce narazila jedna z prvních policejních hlídek, které dorazily na místo, útočník se jí však dokázal ztratit. Později se policisté pokusili útočníka zastavit a stříleli po něm, zatím ale není jasné, jestli ho zasáhli. Kolem 20:30 nalezli jeho tělo nedaleko místa činu, dosavadní vyšetřování podle nich naznačuje, že se střelec sám připravil o život.

Andrä uvedl, že zatím nelze říct, zda šlo o terorismus nebo o čin šílence. „Tato otázka je spojena s motivem (činu) a o tom zatím nedokážeme nic říct,“ uvedl policejní prezident. Policisté podle něj nyní při pátrání po motivu prošetřují okolí útočníka. Zatím nevidí žádné paralely s případem z počátku týdne, kdy sedmnáctiletý migrant napadl sekerou a nožem pět lidí ve vlaku do Würzburgu.

Policie na základě výpovědí svědků zpočátku předpokládala, že pachatelé mohli být až tři. I z toho důvodu se do pátrání po nich zapojilo na 2300 policistů. Kromě bavorských zasahovaly i speciální jednotky z Bádenska-Württemberska, Hesenska a Rakouska. Podezření na další střelce se však nepotvrdilo. Posádka auta, které rychle ujíždělo z místa činu, neměla podle Andräa s událostí nic společného.

Andrä rovněž uvedl, že „tento brutální a smutný případ nedává podnět k tomu, abychom se cítili méně bezpeční“. Absolutní bezpečnost podle něj není možné zajistit.

Čtěte také: Útok na Mnichov. 10 mrtvých, útočník nalezen s prostřelenou hlavou

Další zajímavé texty najdete v Týdeníku Echo zde.