Nicolas Winton v sukni: Neznámá Britka zachránila 2000 Čechoslováků
Uprchlíci z bývalého Československa
V souvislosti s československými uprchlíky bývá zmiňován především sir Nicholas Winton. Ještě většímu počtu lidí však pomohla britská novinářka Clare Hollingworthová, která umožnila utéct více než 2000 Čechoslovákům před nacisty. Žena, která dlouhou dobu zůstávala stranou pozornosti, v sobotu oslaví své 104. narozeniny.
Na světlo se příběh dostal až díky britskému novináři a vzdálenému příbuznému Hollingworthové Patricku Garrettovi, který nalezl dokumenty spojené s jejím válečným angažmá na půdě u svých rodičů.
„Clare byla vdaná za Brita, který přednášel na univerzitě v Praze,“ popisuje její vazby na Česko britský novinář a prasynovec Hollingworthové Patrick Garrett. Clare se s uprchlíky poprvé setkala na podzim roku 1938, kdy tisíce lidí odcházeli z československého pohraničí poté, co ho na základě mnichovské dohody obsadila německá vojska.
Jen o několik měsíců později, v březnu 1939, když Němci obsadili i zbytek okleštěného státu, však musela z Československa zmizet i ona. Tisíce Židů, bývalých důstojníků, nebo antifašistů tehdy prchaly přes česko-polskou hranici do polských Katovic, které sloužily jako první záchytný bod pro Čechoslováky utíkající pryč z okupované části Evropy.
V Katovicích skončila i Hollingworthová. S pomocí Britského výboru pro uprchlíky z Československa, s nímž ostatně spolupracoval i sir Nicholas Winton, pak pomohla utéci více než dvěma tisícům Čechoslováků. „Hollingworthová pro ně pomáhala shánět peníze i potřebné dokumenty a víza pro odjezd do třetích zemí, nejčastěji do Británie, Jižní Ameriky a Skandinávie,“ uvádí k tomu Garrett, který vychází z dokumentů, jež po sobě zanechala Hollingworthová a lidé, jimž pomohla.
Hollingworthová sice lidem nepomáhala přímo při překračování hranic, bez její pomoci by se ale mnozí na Západ nedostali – Poláci totiž často československé uprchlíky zatýkali a vraceli zpět do rukou Němců. Tím, že jim Hollingworthová pomohla dostat se z Polska – například tím, že jim vyřídila doklady – tedy podstatně snížila šanci, že skončí zpět v protektorátu.
Jako první poukázala na německou invazi
Hollingworthová, která v současné době žije v Hong Kongu, vešla ve známost především jako dopisovatelka britských deníků The Guardian a The Daily Telegraph. I když pro Čechy je zajímavé především její angažmá v souvislosti s československými uprchlíky, zajímavá je i pro sousední Poláky.
Byla to totiž ona, kdo jako první v září 1939 zjistil, že bylo Polsko napadeno Německem a tuto informaci neprodleně předala na Západ. Deník The Daily Telegraph to později glosoval tím, že se o německé invazi dozvěděl dříve než vláda ve Varšavě.
V řadě konfliktů se ale coby válečná zpravodajka angažovala i v poválečném období. Svým zpravodajstvím pokryla například konflikty v Alžírsku, Pákistánu nebo v Indočíně.
Samostatnou kapitolu pak představuje epizoda, kdy se o Hollingworthovou začala zajímat tajná služba Mi5 protože se domnívala, že spolupracuje s britskými komunisty. Ironií osudu byl jedním z agentů, kteří Clare vyšetřovali, i Kim Philby – vysoký představitel britské tajné služby, který ale ve skutečnosti pracoval pro Sovětský svaz, jak se později zjistilo.
Britská média se proto v současné době snaží na neobyčejný životní příběh Hollingworthové poukázat a na sociálních sítích spustila několik kampaní, jež ho mají přiblížit širší veřejnosti. U příležitosti jejích sobotních 104. narozenin zároveň natočili video, v němž vypichují alespoň některé pasáže z jejího dobrodružného života.