Regionální nákaza ANO. Která další koalice se rozpadne?

Hnutí nedrží pohromadě

Regionální nákaza ANO. Která další koalice se rozpadne?NOVÉ
Čistý...a prázdný stůl Foto: Ilustrační foto: Jan Zatorsky
1
Domov

Filip Nachtmann

Vede v průzkumech důvěryhodnosti a jeho hnutí je nejsilnější politickou silou v zemi. Přesto má šéf ANO Andrej Babiš důvod k obavám. Mohou za to regiony. Ústí nad Labem, České Budějovice, Most, Opava, Frýdek-Místek, Karlovy Vary, Praha... Tady všude se v prvním roce po volbách rozpadaly koalice většinou poté, kdy si mezi sebou lidé z ANO začali vyřizovat účty. Nejnověji podobný scénář hrozí v Brně. Podle politologů jde o systémový problém Babišova hnutí a o novinku, který nemá v polistopadové době obdoby.

Ta bilance je hrozivá. Jen v posledním týdnu se hnutí ANO pod rukama rozpadla koalice v Opavě a Hodoníně, stále nejisté zůstává pokračování koaliční spolupráce v Praze a otřásá se koalice v Brně.

Téměř vždy jde přitom o to samé. V ANO se rozhoří mocenský boj, hnutí se buď pokusí sesadit vlastní radní, nebo se rovnou rozštěpí a kvůli tomu se ve městě rozpadne koalice. Když se poté skládá nová, snaží se další strany ANO obejít. Nebo se hnutí Andreje Babiše do vedení vrátí, ale často hraje menší roli.

Hnutí tak v mnoha městech devalvuje úspěch, kterého dosáhlo před rokem v komunálních volbách. Začalo to už letos v lednu, kdy se rozpadla vládnoucí koalice ANO a ČSSD ve Frýdku-Místku. Sociální demokraté tehdy tvrdili, že se ANO soustředilo více na vlastní zájmy než na správu města. Tady šlo ještě o klasický koaliční spor, ale následovaly problémy ANO a rozpad koalice v Karlových Varech a před prázdninami dokonce puče na vlastní primátory v Ústí nad Labem a Českých Budějovicích.

„Není to náhoda. Zvláště když se podíváme do statutárních měst, tak se nikdy v minulosti během pouhého roku nerozpadlo tolik koalic. A vždy to šlo alespoň z části za hnutím ANO,“ upozorňuje politolog Stanislav Balík. „Je to jasný důsledek toho, jaký konglomerát hnutí ANO v regionech je. Nedrží vůbec pohromadě. Před volbami bylo málo času a museli brát téměř kohokoliv, kdo měl alespoň nějakou šanci uspět. Teď se ukazuje, že je to účelová koalice různých lidí,“ dodává.

Boj o kořist, idea chybí

Převrat v Ústí nad Labem vyřešil Babiš zrušením původní organizace, v Českých Budějovicích se nakonec do primátorského křesla vrátil Jiří Svoboda z ANO. „Není to sňatek z lásky, ale je to sňatek z rozumu,“ komentoval v září dohodu budoucí náměstek primátora Petr Podhola z ČSSD.

Lidé v ANO přesto zkusili do třetice to samé, tentokrát v Praze. Namále měla i primátorka Adriana Krnáčová, která ztratila podporu vlastního klubu i pražské organizace. Ve funkci ji udržel jen rychlý zásah Andreje Babiše, který si své lidi srovnal do latě. Přesto i tentokrát vedly spory v ANO k rozpadu koalice a Praha teď vyjednává o novém uspořádání.

„Při těch rozpadech jde vždy o zakázky, o kontrolu nad městskými podniky a podobně. Příčina není politická. Podstatou komunální politiky je, že v ní jde o boj o kořist. A v rámci ANO v regionech tento boj o kořist probíhá. Jsou tam zřejmě skupiny, které si slibovaly víc. To hnutí do sebe narychlo natáhlo ohromnou spoustu různých lidí, které teď nemá pod kontrolou. Oni tam vstupovali s tím, že se rychle dostanou ke kořisti. Jiná společná idea tam nebyla,“ řekl deníku ECHO24.cz politolog Josef Mlejnek.

Krachů přibývá

V nastaveném trendu hnutí ANO nepolevilo ani na podzim. V září vypadlo z vládnoucí koalice v Mostě, po rozpadu hnutí na dvě části zase před několika dny skončila vláda v Opavě. Primátor za ANO Martin Víteček to komentoval s tím, že za rozkolem v hnutí a pádem koalice vidí nenaplněné ambice některých svých kolegů.

Pro Babiše, který shání lídry pro své hnutí do krajských voleb v příštím roce, jde o velmi špatné zprávy. Případným výrazným jménům totiž nemůže dát jistotu, že pod nimi jeho hnutí bude šlapat bezproblémově.

Další rána navíc přišla v úterý, kdy zastupitelé Hodonína odvolali starostku z ANO a dva její zástupce, čímž se i tady koalice rozpadla. Něco podobného hrozí nejnověji v Brně. V koalici ANO, lidovců, zelených a Žít Brno to totiž příliš nefunguje a některé strany už dokonce začaly jednat o novém uspořádání. Mluví se dokonce o možnosti, že by ostatní partaje ANO úplně vyšachovaly, v tom případě by ale musely složit dost nesourodou koalici. Záležet bude hlavně na tom, jak se zbytek současné koalice postaví k vnitřnímu sporu v Babišově hnutí o odchod radního za ANO Tomáše Kratochvíla. Toho už vlastní buňka vyzvala k rezignaci, on to ale odmítá a stojí za ním i část zastupitelů. Pokud návrh ANO na odvolání Kratochvíla koaliční partneři nepodpoří, může se koalice rozpadnout.

Čtěte také: Kleslovou chtějí vyhnat z poslední državy. ‚Škodí nám‘, zní z Prahy 10

„Andrej Babiš nemůže ohlídat všechno. Dává si sice pozor na centrální úroveň a možná ještě na Prahu, ale v regionech už to očividně kontrolovat nezvládá,“ uzavírá Mlejnek.

Ani Brnem to ale pro hnutí ANO nemusí skončit. V posledních týdnech se totiž objevují problémy i v dalším velkém městě. Jsou jím Pardubice, kde se dostali do sporu někteří radní z hnutí ANO s úředníky, kteří už podávají výpovědi. Důvod je jednoduchý: radní chtějí úřad řídit jako firmu.