Kleslovou chtějí vyhnat z poslední državy. ‚Škodí nám‘, zní z Prahy 10

KLESLOVÁ POD TLAKEM

Kleslovou chtějí vyhnat z poslední državy. ‚Škodí nám‘, zní z Prahy 10NOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann

Černý měsíc má za sebou jedna z nejvlivnějších pražských političek Radmila Kleslová. V posledních týdnech musela položit funkci místopředsedkyně ANO, skončila i jako pražská šéfka hnutí Andreje Babiše a opozice po ní teď chce, aby odešla i z pozice starostky na Praze 10. Kleslové hrozí pokus o odvolání z funkce. Starostka ale jakoukoliv kritiku odmítá.

Kleslovou vyzvala k rezignaci koncem minulého týdne koalice Vlasta. Ta na Praze 10 sdružuje několik stan a hnutí a v místním zastupitelstvu má osm členů. A protože se nedá očekávat, že by Kleslová výzvu vyslyšela, začíná opozice uvažovat i o tom, že by se starostku mohla pokusit odvolat.

„Starostku bychom rádi odvolali, protože si myslíme, že jsou tu lepší varianty uspořádání než s ANO v čele s Radmilou Kleslovou. Jsme připraveni převzít odpovědnost, což myslím dokazujeme každé zastupitelstvo,“ řekla deníku ECHO24.cz šéfka koalice Vlasta Renata Chmelová.

„Vyloučeno to určitě není. My jsme dlouhodobě nespokojení s tím, jak rada pracuje a jak pracuje starostka. Úřad stojí, nemá žádnou vizi, s radnicí se nic nedělá. Je to vidět i na koalici, která přestává fungovat,“ přidává se šéf místní TOP 09 Radek Lojda.

Obě strany ale jedním dechem dodávají, že samy nedají dohromady dostatek hlasů, aby Kleslovou svrhly. Ve 40 členném zastupitelstvu mají celkem 16 hlasů. Koalice tu sice dlouhodobě vládne v menšině a za normální situace by starostku nebylo nijak těžké odvolat, nicméně Kleslovou drží u moci i hlasy opozičních komunistů a tří zastupitelů zvolených původně za ODS, s nimiž má koalice uzavřenou smlouvu o spolupráci.

‚Zhoršuje kulturu a nemluví pravdu o minulosti v StB‘

Zda se opozice pokusí Kleslovou odvolat, bude jasné začátkem prosince, na kdy je naplánované letošní poslední zastupitelstvo Prahy 10. Kleslová si nicméně nic takového nepřipouští a z výzvy opozice si nic nedělá.

„Poslední aktivita opozičního uskupení Vlasta mě nepřekvapuje, jejich vykonstruované důvody, které ignorují faktickou skutečnost, nebudu komentovat. Práci starostky vykonávám já, i celá rada, podle svého nejlepšího přesvědčení a v zájmu občanů Prahy 10,“ reagovala Kleslová pro deník ECHO24.cz na dotaz, zda je ochotná připustit nějaká pochybení stávající rady.

Koalice Vlasta vyzvala starostku k rezignaci hned z několika důvodů. Vadí jí například, že poškozuje už tak pošramocené jméno Prahy 10 a obecně svým jednáním zhoršuje politickou kulturu.

Problémem je například netransparentní jednání v jedné z městských akciovek, hrozící problémy se zajištěním IT služeb pro úřad, silové prosazování vlastních návrhů nebo nepřehledná situace kolem finančních poměrů Kleslové a její angažmá ve státních, polostátních či městských firmách.

Čtěte také: ‚Štvaná‘ Kleslová: Odcházím z čela pražského ANO

„Radmila Kleslová nemluví pravdu o své minulosti ve Státní bezpečnosti. Pro důvěru občanů Prahy 10 v jejich starostku to má fatální důsledky. Otázka nestojí tak, jestli bylo mravné či nemravné pracovat ve Státní bezpečnosti – každý ostatně mohl během 25 let svobody svou chybu napravit. Důležité je dnes to, že kdo skrývá pravdu o své pracovní minulosti, tomu nelze důvěřovat v otázce správy veřejných záležitostí Prahy 10 a navíc: je proto vydíratelný,“ varuje Vlasta.

To kritika TOP 09 míří hlavně k již zmíněnému zajištění IT služeb pro úřad. Když se o IT jednalo naposledy koncem října, skončilo to podle TOP 09 pro očividně rozklíženou koalici pod vedením Kleslové blamáží. „Doporučení rady tehdy nejenže nevyslyšeli koaliční zastupitelé, ale i sami radní hlasovali proti svému vlastnímu doporučení a o zajištění služeb informačních technologií na Praze 10 se tak nerozhodlo,” popisuje Lojda.

Více čtěte: Kleslová rezignovala na funkce v městských firmách

Kdo nahradí Kleslovou? Ve hře jsou Stropnický i Krnáčová