Pražské ANO se rozhádalo. Lídři na sebe vytahují „špinavé prádlo” a hrozí právními kroky

Rozbroje uvnitř ANO

Pražské ANO se rozhádalo. Lídři na sebe vytahují „špinavé prádlo” a hrozí právními krokyAKTUALIZOVÁNO
Ivan Pilný a Radmila Kleslová Foto:

FOTO: Jan Zatorsky, koláž Echo24

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Špičky rozhádaného hnutí ANO na sebe po volbách vytahují „špinavé prádlo“. Trojka z pražské kandidátky Ivan Pilný (ANO) ostře kritizoval angažmá bývalé místopředsedkyně hnutí Radmily Kleslové jako poslanecké asistentky Patrika Nachera (ANO). Ta na oplátku označila Pilného za sebestředného člověka a připomněla působení v Microsoftu, kde se nesnesl s kolegy a údajně sexuálně obtěžoval svou podřízenou.

Patrik Nacher se s Kleslovou domluvil na ukončení spolupráce minulý týden v reakci na ostrou kritiku od svých kolegů z hnutí. Mezi nimi patřil také bývalý ministr a čerstvě zvolený pražský zastupitel Ivan Pilný. Především mu u Kleslové vadila její politická minulost.

„Vůbec nechápu, jak si člověk s takovou minulostí a takovým angažmá může vůbec dovolit mě kritizovat. Nechápu to. Asi proto, že jsem ho porazila, když jsme se oba ucházeli o post místopředsedy hnutí. Od té doby asi má nějakou osobní nenávist, že jsem ho jako žena porazila. Zřejmě má s ženami nějaký problém dlouhodobě,“ uvedla pro redakci Echo24.

Zároveň připomněla, že Pilný měl vazby na Karla Muzikáře st., který začátkem sedmdesátých let spolupracoval se Státní bezpečností. Sama politická policie s ním ale přetrhala vazby, protože šlo o „nedůvěryhodného kariéristu“. Stejně tak Pilný spolupracoval s vlivným lobbistou Miroslavem Formanem, který se proslavil především jako poradce zesnulého expremiéra Stanislava Grosse.

Kleslová dále uvedla, že na práci asistentky ve sněmovně měla veškerou potřebnou kvalifikaci, o to víc nechápe kritiku ze strany Pilného. „A on bude panu Nacherovi říkat, že já coby advokátka, která má zcela prokazatelně praxi v legislativě, tak on ji bude dehonestovat? A to, že bych mohla něco ovlivňovat… já teď měla čtyři roky průkazku do sněmovny a byla jsem tam za celou dobu asi třikrát, možná čtyřikrát. Je zhrzený a chce se předvádět v médiích,“ řekla Kleslová redakci Echo24.

Rozvědčice Kleslová
Kleslová byla podle zjištění badatele Radka Schovánka na jaře 1988 rozkazem federálního ministra vnitra přijata za příslušnici SNB v hodnosti podporučíka a zařazena na 23. odbor rozvědky, tedy mezi tzv. nelegály s číslem služebního průkazu 240361. Nelegální součást rozvědky bylo hluboce zakonspirované pracoviště, které připravovalo osoby na dlouhodobé působení v zahraničí, především v západní Evropě a USA. Z dokumentů přístupných v Archivu bezpečnostních složek vyplývá, že se Kleslová nepodílela na žádné persekuci opozice nebo potlačování lidských práv. Po návratu demokratických poměrů pak v devadesátých letech prošla prověrkami a pracovala v Úřadu Federálního ministerstva vnitra pro ochranu ústavy a demokracie, což byl předchůdce nynější Bezpečnostní informační služby. 

Kritici často zmiňují, že Kleslová prostřednictvím své advokátní kanceláře poskytovala za statisícové měsíční odměny právní služby několika státním firmám najednou. Jakékoliv pochybení ale Kleslová odmítá. „Já jsem byla v těch společnostech, podle mé kvalifikace oprávněně, a odešla jsem, aby se neříkalo, že jsem tam kvůli penězům. Ostatní tam jsou čtyři roky bez kvalifikace a nikomu to nevadí,“ pokračovala s tím, že všude svou práci advokátky odváděla kvalifikovaně a řádně. „Tohle je sprostý útok na mě a já si to líbit teda nenechám,“ uzavřela Kleslová.

Nesnesl se s kolegy, sexuálně obtěžoval podřízenou

Někdejší ministr financí Ivan Pilný v nedělním vysílání pořadu 168 hodin kritikou Kleslové nešetřil. „Je to poměrně zásadní věc, která může ovlivnit i povolební vyjednávání. I to, že se dostala ke vstupence do sněmovny, a může tím pádem ovlivňovat všechny ty funkcionáře i předsednictvo ANO, se mi pochopitelně nelíbí,“ dodal v televizi.

Kleslová okomentovala Pilného s tím, že se „ve svým věku asi zbláznil“ a připomněla mu jeho působení ve společnosti Microsoft. „A to už nebudu říkat, že se říkalo, že pan Pilný musel z Microsoftu odejít za to, že se nesnesl se svými kolegy. A dokonce že sexuálně obtěžoval jeho pozdější ředitelku pro českou a slovenskou pobočku,“ řekla Kleslová do telefonu redaktorům pořadu.

Pilný její nařčení ze sexuálního obtěžování rázně odmítl a varoval ji před možným právním postihem. „Je to naprostá lež a paní Kleslová by si měla dávat velký pozor, protože by mohla být právně stíhaná za tyhle věci,“ dodal na kameru někdejší ministr financí.

Pilný není první případ

V minulých letech se s podobným obviněným setkal i letos znovuzvolený senátor a bývalý předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. V roce 2006, kdy působil na vsetínské radnici jako starosta ho z obtěžování obvinila jeho sekretářka Marcela Urbanová. Ta proti němu následně svědčila v případě podezření z braní úplatků při privatizaci městských bytů. Trestní stíhání Čunka bylo zastaveno v srpnu 2007, důvodem byla mimo jiné nedůvěryhodnost svědků. Soud Urbanové v roce 2011 přiznal 80 tisíc, které ji měl Čunek zaplatit za zničení pověsti.

Odstoupit z podobných důvodů musel také bývalý ministr školství Marcel Chládek. Zaměstnankyně ministerstva si během jeho působení v úřadu dlouhodobě stěžovaly na hrubé zacházení a šikanu, kvůli čemuž čelil kritice tehdejšího předsedy vlády Bohuslava Sobotky – ten jej ze stejného důvodu na konci května 2015 odvolal.

Čtěte také: Vyhýbá se Babiš poslaneckému grilování? Jeho kauzu budou projednávat úředníci z Černošic

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články