Propojování EU s Ukrajinou je obrovské riziko, míní Zaorálek

Česko a Ukrajina

Propojování EU s Ukrajinou je obrovské riziko, míní ZaorálekNOVÉ
Domov

Jan Kálal

Výraznější propojení Ukrajiny a Evropské unie je riskantní krok, ale už není možné ho zastavit. Deníku ECHO24.cz to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Téma ukazuje názorovou rozkročenost sociální demokracie. Zatímco třeba ministr Jiří Dienstbier považuje za zásadní „neuvěřitelné porušení mezinárodního práva ze strany Ruska“, šéf ústavněprávního výboru sněmovny Jeroným Tejc varuje před růžovým pohledem na Ukrajinu.

Ministr Zaorálek ve čtvrtek rozdmýchal sněmovnu projevem, ve kterém kritizoval chyby Západu. Šéf diplomacie v debatě o asociační dohodě s Ukrajinou prohlásil například: „My jako Západ máme odpovědnost za plynové komory, ve kterých jsme dokázali trávit lidi jako králíky.“ A uvedl, že holokaust je v něčem dokonce vyvrcholením západní historie.

Čtěte také: Zaorálek: V plynových komorách jsme trávili lidi jako králíky

Deník ECHO24.cz zjišťoval, zda si Zaorálek za svým vyjádřením stojí a jaké reakce zaznamenal zevnitř ČSSD. Nejsilnější vládní stranu čeká za měsíc volební sjezd a postoj ke krizi na Ukrajině může být jedním z aspektů, podle kterého se budou delegáti rozhodovat mezi jednotlivými kandidáty. Post místopředsedy bude přitom obhajovat i Zaorálek. „Myslím, že rozuměli tomu, o co mi šlo. Přišlo mi opravdu srozumitelné, co jsem říkal,“ uvedl na adresu kolegů ve straně.

Zaorálek: Evropa není pupek světa, ale neshazuji ji

Představitelé TOP 09 a ODS po ministrovi chtěli, aby jasně řekl, na jaké straně konfliktu na Ukrajině stojí. „Jsi na Západ, nebo jsi na Východ? To je absolutně nesmyslně položená otázka. Tento způsob uvažování je to, co znám ze socialismu. Soudruhu, teď musíš ukázat, kam patříš,“ zmínil ministr a dodal: „Nemůžeme si o sobě myslet, že jsme výsadní civilizace, která má patent na hodnoty a humanitu. A ostatní kolem nás jsou barbaři.“ Západní hodnoty v debatě akcentoval například šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Nyní si více politiků uvědomuje, jak je Ukrajina riskantní krok.“

„Vědomí toho, že nejsme pupek světa, neznamená, že bych chtěl Evropu nějak shazovat. Nemáme silnější instituce, nemáme Obamu, který by za nás mluvil, to rychle nezměníme. Ale můžeme být schopni mít stanovisko, prosazovat ho a držet ho společně,“ prohlásil ministr. Zároveň uvedl, jakou má obavu z propojování Evropské unie s Ukrajinou, která není vnitřně jednotná.

„Samozřejmě mám tu obavu. Myslím, že je v tom obrovské riziko. Myslím, že se to úplně nezvážilo, protože se o ní moc nevědělo. Nyní si více politiků uvědomuje, jak je Ukrajina riskantní krok. Že cesta k její konsolidaci a vytvoření politických elit, které by to zvládly, je dlouhá,“ uvedl Zaorálek, podle kterého je ale teď už pozdě zastavit.

Tejc odmítl pohled na Rusko přes černé brýle

Před jednostranným pohledem na celý problém varoval i Jeroným Tejc. „Jsem jednoznačně pro to, abychom Ukrajinu neviděli přes růžové brýle, zatímco Rusko přes brýle černé. Evropa by se měla snažit o to, co se děje teď. Zmírnit napětí místo jeho eskalace. Některé kroky představitelů Evropské unie na začátku při krizi na Ukrajině nevedly ke zklidnění, ale naopak k eskalaci konfliktu,“ uvedl s tím, že Evropská unie podle něj nyní jde už správným směrem.

„Anexe cizího území, agrese vůči východu Ukrajiny, kde je naprosto nesporně ruská technika i vojáci, je zásadní porušení celého systému mezinárodního práva a mezinárodních vztahů od 2. světové války.“

Ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier připustil, že v ČSSD existuje hlasitá skupina rusofilských členů, i když nejde o majoritu. „Pro mě není podstatné ani tak to, co se děje na Ukrajině vnitropoliticky,“ prohlásil Dienstbier . Zásadní je pro něj „neuvěřitelné porušení mezinárodního práva ze strany Ruska“.

„Anexe cizího území, agrese vůči východu Ukrajiny, kde je naprosto nesporně ruská technika i vojáci, je zásadní porušení celého systému mezinárodního práva a mezinárodních vztahů od 2. světové války, kdy se v našem prostoru nic takového nestalo,“ prohlásil Dienstbier. On i Tejc budou na sněmu kandidáty na 1. místopředsedu strany, kde je ale hlavním favoritem ministr vnitra Milan Chovanec.