Zaorálek: V plynových komorách jsme trávili lidi jako králíky

Zaorálek: V plynových komorách jsme trávili lidi jako králíkyNOVÉ
Domov

Pře ve sněmovně

Jan Kálal

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve sněmovně vystoupil s kritikou Západu. Při debatě o asociační dohodě s Ukrajinou uvedl, že holokaust je vyvrcholením západní historie. „My jako Západ máme odpovědnost za plynové komory, ve kterých jsme dokázali trávit lidi jako králíky,“ burácel. Když se mu šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek pokusil oponovat, předsedající schůze Vojtěch Filip (KSČM) vypnul Kalouskovi mikrofon – přetáhl časový limit.

„Velmi vás prosím, abyste pochopili, že to teď vůbec není zápas pravice nebo levice nebo nových hnutí, která přicházejí s něčím úplně novým, že je to docela obyčejná otázka, zda chci, nebo nechci zůstat svobodným, zda patřím na západ, nebo patřím na východ,“ nabádal poslance Kalousek ještě před zlomovým vystoupením ministra zahraničí.

„Chce-li zůstat někde mezi tím, protože má členská základna si není úplně jista, pane ministře Zaorálku, tak budu ten první, kdo se propadne mezi těmi dvěma židlemi, protože tam je mezera. Já mluvím za ty, kteří prostě chtějí patřit na západ a chtějí to říkat nejenom tím, že to říkají tady teď do mikrofonu, ale ochotou svých činů, a bude-li potřeba, i svých obětí. Uvědomme si prosím, že teď jsme jedno políčko na globální šachovnici. A záleží na nás, kam chceme patřit,“ pokračoval.

Čtěte také: Babiš by jako Zeman táhl na islamisty. Ukrajinu řešit nechce

Zaorálek: Holokaust je vyvrcholením historie Západu

Zaorálek nesl vyjádření šéfa poslanců TOP 09 s nelibostí. „Vůbec nesdílím takový pyšný a arogantní pojem Západu, jaký tady předvedl pan poslanec Kalousek. Já mám dojem, že já vidím historii úplně jiného Západu než on. Já vůbec nevím, že bychom my jako představitelé toho Západu, ke kterému on se hlásí, se měli tvářit jako nějaká vyvolená civilizace,“ zlobil se ministr.

„Dovolte, abych vám připomněl, že ten Západ, o kterém pan Kalousek zřejmě mluví, uspořádal ve dvacátém století dvě nejstrašnější světové války, ve kterých zahynuly milióny lidí. Já bych vám rád řekl, že ty války, které tady byly a které způsobily smrt desítek miliónů lidí, desítky milionů obětí, nezpůsobil nikdo východní, to nezpůsobil nikdo zdaleka, ale my sami. A holokaust je dokonce v něčem jakoby vyvrcholení historie Západu. Chápete?“ připojil Zaorálek.

„Celá historie Západu je prostě plná krve,“ hromoval ministr.

„Ty stovky let evropské historie, to jsou také stovky let likvidace menšin. Vzpomeňte si na španělskou reconquistu v 16. století. Vzpomeňte si, jak se tam zacházelo s Židy, jak se tam zacházelo s muslimy. To je historie Západu. Historie agrese dokonce v Jižní Americe a v dalších zemích. Celá historie Západu je prostě plná krve,“ hromoval ministr.

Čtěte také: Hrad se opřel do Zaorálka: Ustupuje jak Evropa Hitlerovi

O plynových komorách a trávení králíků

Přeci jen se ale našlo něco, k čemu se Zaorálek přihlásil. K tomu, co Evropa vyvodila ze své historie po druhé světové válce. „Když si prostě v Evropě tady někteří lidé uvědomili, že takhle to dál nejde, že ty potoky krve, miliony mrtvých, žen a dětí, je něco, co neseme jako odpovědnost s sebou, že dokonce my jako Západ máme odpovědnost za plynové komory, ve kterých jsme dokázali trávit lidi jako králíky, to jsme my dokázali jako Západ,“ zmínil.

Ministr zahraničí dále mluvil o tom, jak se Evropa dočkala po 2. světové válce ponižujícího zacházení. „Úplně zmizela mezi dvěma velmocemi, které si podobu světa a rovnováhu vytvářely na základě nukleárních zbraní. Chápete? Tohle není žádná povznášející historie. A jediné, co nás zachraňuje posledních 50 – 60 let, je to, že jsme se rozhodli, že tohle nebudeme opakovat a že založíme společenství, které bude naopak prosperovat ekonomicky a ekonomické vazby nám snad nedovolí opakovat strašné chyby minulosti,“ připojil Zaorálek.

„Čím začala, prosím, druhá světová válka? Paktem dvou šílenců, Molotova a Ribbentropa, respektive Stalina a Hitlera.“

Hned po ministrovi vystoupil poslanec Marek Benda z ODS. „Mně to přijde jako tak neuvěřitelný projev, to, co tady zaznívá, že si myslím, že to tady fakt zaznívat nesmí,“ uvedl Benda a pokračoval: „Věty o dvou světových válkách, které Západ vyvolal. Čím začala, prosím, druhá světová válka? Paktem dvou šílenců, Molotova a Ribbentropa, respektive Stalina a Hitlera, kteří ani jeden z nich nemají se Západem a křesťanskou civilizací nic společného.“

Kalousek o šéfovi komunistů: On mě vypnul

K řečnickému pultu se znovu dostal i Kalousek, který tvrdil, že si Zaorálek kritizoval neoprávněně. „Já jsem tady opravdu nehájil čarodějnické procesy. Já jsem tady opravdu nehájil svatou inkvizici ani útoky Richarda Lví srdce na Jeruzalém. Já jsem hájil hodnoty, ke kterým Evropa došla tím, když si schválila Listinu základních práv a svobod a na jejich obranu zřídila Radu Evropy,“ prohlásil.

„Nic jiného jsem říct nechtěl s tím, že TOP 09 udělá vše pro to, abychom patřili do toho západního křesťanského světa,“ dodal šéf poslanců TOP 09. Jenže větu už nahlas nedokončil. „Pane poslanče, skončil vám čas k faktické poznámce. Já jsem upozorňoval na překročení faktických poznámek,“ prohlásil předseda komunistů Vojtěch Filip, který v tu chvíli řídil schůzi. A vypnul Kalouskovi mikrofon.

„On mě vypnul! Já to řeknu bez mikrofonu,“ snažil se dál pokračovat Kalousek. Už ale téměř neslyšně. Filip ho ještě napomenul, ať respektuje jednací řád a že k faktické poznámce má přihlášených ještě dalších deset lidí. „Respektuji,“ opáčil Kalousek – stále bez mikrofonu. Od jiných zákonodárců se ale ozvaly výkřiky jako „Fuj!“ a bouchání do lavic. Samotnému Kalouskovi rozumět už nebylo a vystoupení skončil.