Nevolejte na kuřáky hned policii, prosí restauratéři

Kuřáci venku před hospodou

Nevolejte na kuřáky hned policii, prosí restauratéřiNOVÉ 1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Pokud začne platit „protikuřácký“ zákon, kuřáci budou postávat před restauracemi a rušit noční lid, argumentují odpůrci legislativní změny. Vždyť se nic nemění, hluk po 22. hodině je postižitelný už nyní, namítají další. Policie ale řeší drtivou většinu podobných případů domluvou, a co nastane po případném přijetí zákona, nechce „predikovat“. Účinnější bude, když se lidé stěžující si na hluk obrátí přímo na nás, radí restauratéři.

Bude to horší než teď, tvrdí odpůrci plošného zákazu kouření v restauracích. Ten chce prosadit zákon, jenž zatím úspěšně proplouvá sněmovnou a poslanci ho před Vánoci poslali do tzv. druhého čtení. Kuřáci se podle kritiků připravovaného zákona budou shromažďovat před restauracemi a bary a v noci budou rušit lidi bydlící v okolí. Přitom ale žádná neznámá situace nenastane: hluk po 22. hodině není dovolen už nyní a policie za něj může trestat.

Provozovatel restaurace či baru je kvůli hluku, který ztropí zákazníci před jeho podnikem, podle právníků zákonem prakticky nepostižitelný „Může říct: jsou to svobodní lidé, odešli ven, já jim nebudu dělat policajta. Jiná věc by samozřejmě byla, kdyby podával třeba alkohol ven,“ říká právník Pavel Černohous.

Policie přijíždí „s nadšením“

Jenže v případě plošného zákazu kouření v restauracích se může hluk před podniky ještě zvýšit, protože zákon vyžene kuřáky ven. „Řada jich ale venku postává už teď a mnozí aktivní spoluobčané volají policii. A ta k těmto případům přijíždí s hrozným nadšením,“ podotýká ironicky Petr Mostek, majitel U Hubatků v Praze-Vysočanech, která je rozdělena na nekuřáckou restauraci a kuřáckou pivnici. Restauratér si však za dvacet let své praxe nevybavuje případ, že by policie hlučícího hosta pokutovala či jinak „správně řešila“. „Snaží se to udělat tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá,“ podotýká Mostek.

Pražská městská policie eviduje pouze případy rušení nočního klidu obecně, statistiku výjezdů kvůli hluku v restauracích nebo před restauracemi nevede. „Za letošní rok pražská městská policie k dnešnímu dni zjistila 17 484 případů rušení nočního klidu,“ uvedla před Vánocemi mluvčí městské policie Irena Seifertová. Nad tím, jak bude policie postupovat v případě zmíněných problémů v souvislosti s protikuřáckým zákonem, pokud bude přijat, se strážníci zatím nezamýšlejí. „Nemohu předem predikovat, jak bude situace vypadat,“ podotýká mluvčí.

Řešit věci po sousedsku

Jednou z prvních nekuřáckých restaurací v Praze je od roku 2009 La Casa Blů v Praze 1. „Zpočátku byly také problémy s hlukem venku. Nevěděli jsme, jak k tomu přistoupit, občas někdo vylil z okna na lidi na chodníku vodu,“ říká majitel podniku Jorge Zúňiga Pavlov. Ale hosté se podle něj postupně naučili chovat tak, aby noční klid nerušili. Také lidé z okolí prý pochopili, že účinnější je v případě hluku zavolat přímo do restaurace, než rovnou telefonovat strážníkům. „Kdo ze sousedů o to požádal, dostal číslo na manažera,“ tvrdí Pavlov. „Ale všude jsou lidé, kteří mají pod kůží spíše udávání než ochotu věci řešit sousedsku, většinou jsou to starší ročníky,“ dodává majitel La Casa Blů.

Restauratér Mostek od Hubatků prý nevzpomíná, že by za dvacet let existence jeho podniku přišel někdo ze sousedů a „lidsky“ požádal o ztišení. „Spíš si vybavuju zástupy městské policie. Lidi odmítají vlastní řešení a spoléhají se na výkonnou moc,“ prohlašuje majitel restaurace a dodává: „Přitom by stačilo požádat obsluhu, a ta může vyrušujícímu hostu říct: pokud rušíte venku noční klid, už vám nenalejeme.“

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články