Zaorálek: Babiš chce přivést na 150 tisíc Ukrajinců a pak jim platí 7 tisíc

Zaorálek v Otázkách Václava Moravce

Zaorálek: Babiš chce přivést na 150 tisíc Ukrajinců a pak jim platí 7 tisícNOVÉ
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v Otázkách Václava Moravce Foto:

Foto: Čt24

Domov

Echo24

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dlouhodobě tlačí na ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), aby umožnil přijít na 150 tisíc pracovníků z Ukrajiny. Zaorálek to dává do souvislosti s tím, že Babišovy firmy potřebují další a další pracovníky za nízké mzdy. Ministr zahraničí to ale neudělá a vyjádřil podezření, že cizinci pracující ve firmách Agrofertu mohou být vypláceni nezákonně.

„Babiš mě neustále nutí, abych do této země přivedl 150 tisíc Ukrajinců,“ řekl Zaorálek v nedělních Otázkách Václava Moravce s tím, že na to má řadu svědků. Přitom některé firmy spadající pod Agrofert prý svým zahraničním zaměstnancům vyplácí 7 tisíc korun měsíčně u brány závodu takzvaně na ruku, což, jak Zaorálek řekl, je zřejmě nezákonné. Navíc minimální mzda je v Česku nyní 11 tisíc korun.

Zaorálek se ve těchto svých dnešních prohlášeních odkazoval na knihu, která praktiky některých firem Babišova ekonomického impéria, nyní ve svěřeneckém fondu, popisuje.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který byl jedním z diskutujících v ČT, na toto prohlášení reagoval tvrzením, že snahu přivézt více pracovních sil z Ukrajiny či Rumunska dlouhodobě podporují také další instituce, jako je hospodářská komora či různé podnikatelské subjekty. Česká ekonomika trpí v posledních letech velkým nedostatkem pracovníků, převážně v manuálních oblastech, ale také ve zdravotnictví a IT.

Zaorálek nakonec knihu Faltýnkovi předal a veřejnosti doporučil se s ní seznámit.