1 ZEMANOVO ZDRAVÍ

Zeman patří do invalidního důchodu. Kandidovat by neměl, míní Pirk

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Prezident Miloš Zeman, na jehož zjevnou únavu v poslední době mnozí upozorňují, by se už neměl pouštět do boje o křeslo hlavy státu. Myslí si to přední český kardiochirurg Jan Pirk, podle kterého by v jiném zaměstnání už prezident dávno skončil a odešel do invalidního důchodu. Pirk to řekl ve středečním rozhovoru pro Info.cz. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na to z Hanoje zareagoval, že by měl za diagnózu na dálku vrátit diplom.

„Pan prezident pro tuto zemi už vykonal spoustu. Myslím si, že by si měl užít zaslouženého odpočinku. Protože to musí být fuška dělat prezidenta, nemá volnou minutu. Kdyby dělal jakékoliv jiné zaměstnání, tak by byl v invalidním důchodu. Tak by nebyl schopen to vykonávat. Vykonávat tu nejdůležitější funkci ve státě má zdravý člověk,“ řekl kardiochirurg a přednosta IKEM Pirk.

Na dotaz serveru, zda by měl Zeman znovu kandidovat na prezidenta, odpověděl Pirk záporně. „Podle mě jako lékaře by se neměl ucházet o prezidentský mandát,“ dodal. Kardiochirurg také uvedl, že současné debaty o zdraví prezidenta, jsou na místě.   

To právě Hrad odmítá a Zemanovo zdraví, na které média v poslední době často poukazují, komentuje spíš zřídka. Zemanův kancléř Vratislav Mynář nicméně nedávno připustil, že kvůli prezidentově únavě byl upraven program během jeho návštěvy ve Vietnamu, kde se nyní nachází. 

Čtěte také: Unavený Zeman míří do Vietnamu. Musí upravit program, apeluje jeho lékař

Aktuální fotogalerie zde: OBRAZEM: Zeman ve Vietnamu kouřil doutník a pozval prezidenta na pivo

Na Pirkova slova reagoval prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček a přednímu kardiochirurgovi vzkázal, že by měl vrátit diplom. „Lékař, který hodnotí zdravotní stav na dálku, by měl vrátit diplom. Je to hluboce neprofesionální a mimořádně neetické,“ uvedl pro Blesk.cz z vietnamské Hanoje Ovčáček. 

Prezidentovo zdraví nedávno komentovali také někteří politici. Vyjádřil se k němu například ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). „Já na to naštěstí nemusím odpovídat, protože nejsem zdravotník nebo lékař, ale nicméně je fakt, že jestliže je tam za sebou služební cesta do Číny a hned další služební cesta, nedivím se, že může být unavený,“ řekl pro Echo24 ministr. 

Čtěte také: Ministr zdravotnictví varuje: Zeman musí odpočívat a nekouřit

Nad prezidentovým zdravotním stavem se pozastavil také Karel Schwarzenberg, který bude kandidovat jako číslo jedna pražské kandidátky TOP 09 v příštích parlamentních volbách. „Když jsem byl tak starý jako on, byl jsem mnohem čilejší. Jsem opravdu o několik let starší, taky teď pajdám jako on. Tady se podepsala, řekněme, jeho nemoc,“ uvedl nedávno čestný předseda TOP 09 pro Echo24.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zeman: Vypadám svěže, kdo by o tom pochyboval

Z nového čísla Konec thatcherismu. Jak volby změnily Velkou Británii

Echo týdne: Vkus Moniky Babišové ● Komentář: Zvrácení svobodných voleb ● Svět: Andrej Babiš na nás uvalil světovou zelenou revoluci ● Kauza: Skrytá, ale stejně reforma ● Civilizace: Hladem ku zdraví?

Anglické odcházení Co bude s Evropou, když Britové řekli exit
Klenot v čase snesitelném Rychlý běh s krumlovskou kartou
,