3 Zemanovo zdraví

Ministr zdravotnictví varuje: Zeman musí odpočívat a nekouřit

NOVÉ

Témata: , ,

Miloš Zeman chátrá a je unavený. Tak by se dal popsat pohled na hlavu českého státu v posledních několika týdnech. Podle lékařů, kteří se o Zemana starají, by si měl odpočinout a zvolnit program. Odpočinek mu doporučuje i ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD).

„Já na to naštěstí nemusím odpovídat, protože nejsem zdravotník nebo lékař, ale nicméně je fakt, že jestliže je tam za sebou služební cesta do Číny a hned další služební cesta, nedivím se, že může být unavený,“ řekl pro Echo24 ministr zdravotnictví Ludvík a přidal osobní zkušenost.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Já jsme se právě vrátil z Izraele a jsem docela zbitý. Umění odpočívat, je jedno ze základních lidských umění. Nevím, zda to prezident umí či neumí, ale odpočinout by si měl,“ dodal Ludvík.

Miloš Zeman má za sebou od začátku května vyjednávání o vládní krizi, návštěvu Libereckého kraje, šestidenní návštěvu Číny, summit v Bruselu, účastnil se oslav výročí 70 let od poválečného založení nových Lidic, strávil tři dny v Jihomoravském kraji a příští týden se chystá do Vietnamu a Kazachstánu.

Lékaři, kteří na něj dávají pozor mají o jeho zdraví strach a doporučují mu cesty omezit. „Jeho únava plyne z náročnosti akcí, které má v tuto chvíli jednu za druhou. Chybí mu tam odpočinek,“ řekl pro Hospodářské noviny internista Lubomír Nečas. Prezident by podle něj potřeboval až tři týdny volna. Podle Vratislava Mynáře se prezidentův program upravil, jak jen to bylo možné.

S jeho zdravotním stavem není spokojen ani bývalý ministr zdravotnictví a šéf rozpuštěného Zemanova lékařského konzilia Martin Holcát, který s ním absolvoval cestu do Číny.

Čtěte více: Unavený Zeman míří do Vietnamu. Musí upravit program, apeluje jeho lékař

Miloš Zeman navíc v březnu oznámil, že se hodlá znovu kandidovat na post prezidenta. Zdaleka nejde jen o pět let na prezidentském postu, ale i o nadcházejících půl roku, kdy by měla probíhat kampaň. Ačkoliv řekl, že předvolební kampaň nechystá, v objíždění měst a obcí hodlá pokračovat.

Zemana jsem donutil nekouřit

Navíc se často v souvislosti s jeho zdravotním stavem hovoří o kouření, kterého se Miloš Zeman nehodlá vzdát. Miloslav Ludvík, který v úterý slavnostně prezentoval nový protikuřácký zákon, by prezidentovi doporučil, aby kouřit přestal. „Já jsem s panem prezidentem toho utkání zažil. Měl jsem ho v roce 2013 v motolské nemocnici a měl jsme s ním poměrně vášnivou diskuzi na toto téma a donutil jsem ho, aby nekouřil. Tenkrát mě poslouchal,“ řekl na tiskové konferenci novinářům Ludvík.

Zda mohou kontrolní orgány při porušení zákazu, dát prezidentovi pokutu, však podle něj možné není „Pan prezident má v tomto případě imunitu. Já jsme ho zatím neviděl kouřit v prostorách, které jsou vyjmenovány tímto zákonem. Ale podle mého názoru tento zákon platí pro každého i pro prezidenta republiky. A měl by být dodržován,“ řekl Ludvík.

Zdravotní stav hlavy státu Hrad nikdy příliš nekomentoval. O Miloši Zemanovi se ví, že trpí cukrovkou a také polyfunkční neuropatií, což je onemocnění nervů, které prezidentovi komplikuje pohyb.

Čtěte více: Unavený Zeman míří do Vietnamu. Musí upravit program, apeluje jeho lékař

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.