1 Chybějící Zeman

Prezidenti se fotili s Trumpem, Zeman ležel ve člunu na rybníce

NOVÉ

Témata: , ,

Zatímco se deset prezidentů států střední a východní Evropy chystalo na společnou fotografii s Donaldem Trumpem ve Varšavě, český prezident přibližně ve stejné době ležel na dně svého nafukovacího člunu na rybníku na Vysočině, kde Miloš Zeman tráví dovolenou.

Na summitu představitelů 12 zemí střední a východní Evropy, na kterou přicestoval i americký prezident Donald Trump, zastupoval Česko předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. A to i přesto, že se Miloš Zeman netají tím, že by se rád s Donaldem Trumpem, jako jeho velký fanoušek sešel.

Na setkání s Trumpem téměř všechny země sdružené v iniciativě Trojmoří vyslaly své prezidenty. Jedinými výjimkami byly Rakousko (zastupované velvyslancem) a Česká republika, kterou reprezentoval právě předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Zeman jen v minulých dnech poslal Donaldu Trumpovi blahopřání ke Dni nezávislosti a zdůraznil v něm, jak amerického prezidenta obdivuje.

Kdyby Zeman přijel, mohl setkání využít k domluvení další schůzky. To například udělal slovinský prezident Borut Pahor, který ve Varšavě pozval Donalda Trumpa na návštěvu své země a hlava Spojených států nabídku přijala. V prohlášení to bez uvedení možného termínu návštěvy oznámil Pahorův úřad. Svou roli patrně sehrálo i to, že se Trumpova manželka Melania narodila ve Slovinsku, které tehdy bylo součástí Jugoslávie. Do Spojených států se přestěhovala v roce 1996 a o deset let později získala americké občanství, ale ve své původní vlasti je velmi populární.

Pražský hrad už v prosinci před Trumpovým nástupem do úřadu uvedl, že nový americký prezident Zemana pozval na návštěvu do Bílého domu. Schůzka se podle informací Hradu měla uskutečnit v dubnu. Později český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček uvedl, že se schůzka odsouvá kvůli řešení severokorejské krize a že se jedná o dalším termínu v letošním roce. V červnu Zeman novinářům řekl, že dostal od Trumpa dopis, v němž se americký prezident omlouvá za odklad schůzky. Důvod ke zveřejnění dopisu ale Zeman nevidí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Trump se jasně přihlásil k spojeneckým závazkům, ocenil Hamáček


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.