Policista na Browna vystřelil jedenáctkrát, ukazuje nová nahrávka

Nová audio stopa

Policista na Browna vystřelil jedenáctkrát, ukazuje nová nahrávkaAUDIO A VIDEO
Zastřelený Michael Brown Foto: Foto: Twitter/Anonymous
Svět

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) získal zvukovou nahrávku, na které je slyšet zastřelení osmnáctiletého černocha Michaela Browna policistou Wilsonem. Nová stopa by mohla mít zásadní vliv na výsledek vyšetřování v rozbouřeném Fergusonu. Pravost záznamu mají nyní ověřit policisté. Nahrávku zveřejnil server CNN, který požádal FBI o potvrzení informací.

Na záznamu pořízeném údajně ve Fergusonu poblíž místa činu je slyšet soukromý hovor a v pozadí také jedenáct výstřelů. Zvukovou nahrávku z rozhovoru na video-chatu předal vyšetřovatelům neznámý muž. Ten prý bydlí přímo v místě, kde se nedávný incident odehrál. Podle dosavadního vyšetřování zabil americký policista Darren Wilson černošského mladíka Browna šesti kulkami.

„Slyšel hlasité zvuky. V tu chvíli si ale neuvědomoval, jaký mají význam,“ řekla pro CNN advokátka muže se skrytou identitou Lopa Blumenthalová a dodala, že svědek tak nahrál osudné vteřiny, které se odehrály přímo pod jeho okny.  

Záznam prozrazuje, že mezi smrští výstřelů proběhla nejméně třívteřinová pauza. Tu lze slyšet po prvních sedmi ranách, pak následují asi čtyři další. „Velmi jsem se soustředila na tu pauzu, … protože to není jen o počtu výstřelů, ale také o tom, jak byly vystřeleny. Může to nakonec zásadně ovlivnit, jak bude případ nakonec uzavřen,“ dodala Blumenthalová. 

Originální reportáž CNN se záznamem střelby můžete zhlédnout zde

Osmnáctiletý Michael Brown byl ve Fergusonu, které je převážně černošským předměstím St. Louis, zastřelen minulou sobotu po potyčce s policistou Darrenem Wilsonem. Na místě činu byl společně s ním i dvaadvacetiletý Dorian Johnson. Jeho verze událostí se ale neshoduje s výpovědí policisty. 

Čtěte také: Rasové nepokoje v USA. Policista zastřelil nevinného mladíka

Chlapec před smrtí kradl, policista to nejspíš nevěděl 

Podle Johnsona procházeli s Brownem uprostřed ulice a strážník na ně najednou zakřičel „vraťte se k***a na chodník“. Pak popisuje až kamarádovo zastřelení. „Ten strážník Michaela celou dobu velmi pevně držel. Pustil ho, až když z pistole vyšla první rána.“ Chlapci prý začali policistovi okamžitě utíkat, ten ale vystřelil podruhé a zasáhl Brownovy záda. V tu chvíli zraněný mladík zvedl ruce nad hlavu a začal křičet, že není ozbrojený. Strážník přesto střílel dál. 

Někteří svědci tvrdí, že Brown začal prchat, jiní lidé prohlašují, že dal ruce nad hlavu. Na novém zvukovém záznamu jsou však slyšet pouze výstřely a žádné další hlasy z ulice, které by mohly dokázat, zda mladík skutečně na strážníka volal, že je neozbrojený.   

Americká policie v sobotu zveřejnila videozáznam bezpečnostních kamer z místního obchodu, na němž je vidět, že pravděpodobně Michael Brown pár minut před svým zabitím ukradl krabičku doutníků, které předal svému kamarádovi. Chlapci neměli žádnou zbraň. Záběry pak ukazují potyčku mezi prodavačem obchodu a Afroameričanem.

Policie tvrdí, že mezi Wilsonem, Brownem a Johnsonem došlo k potyčce, při níž byl policista vážně zraněn. Podle Wilsonovi výpovědi se mu prý černošský mladík snažil vzít zbraň a dostat se do jeho služebního vozu. Šéf policie ve Fergusonu řekl, že nahrávku zveřejnil kvůli nátlaku médií ohledně svobodného přístupu k informacím.

Agentura Reuters k incidentu napsala, že sled událostí je nejasný a informace, které zveřejňuje místní policie, incident spíše zamlžují. Ukazuje se totiž, že policista Wilson v době střelby na Browna o údajné krádeži v obchodě nic nevěděl.

Čtěte také: VIDEO: Zastřelte mě, křičel muž. A policisté to udělali

Wilson byl prozatím postaven mimo službu. Na vyšetřování případu ze St. Louis se kromě místních policistů podílí i speciální tým FBI. 

Čtěte také: Policista ze St. Louis: Zabiju kohokoli. Čemu ti černí zvrhlíci nerozumí?