Policista ze St. Louis: Zabiju kohokoli. Čemu ti černí zvrhlíci nerozumí?

RASOVÉ NEPOKOJE V AMERICE

Svět

Potlačování protestů ve Fergusonu, jež vyvolalo nedávné zabití černošského mladíka Michaela Browna policistou, má svoje „oběti“ i v policejních řadách. Před pár dny byl suspendován policista Dan Page poté, co bylo zveřejněno video s jeho skandálními výroky. Nadával v něm na muslimy i homosexuály, ale i třeba na „ilegálního imigranta“, prezidenta Baracka Obamu.

„Policisté jsou hodně cyničtí. Vím, že jsem. Nevěřím nikomu. Nenávidím všechny. Nenávidím i vás všechny. Nenávidím každého. Fandím rozmanitosti – klidně zabiju kohokoliv. Je mi to jedno,“ rozohnil se Page před publikem při svém dubnovém policejním projevu.

Dan Page, bývalý vojenský seržant, který poslední dva týdny dohlížel i na průběh protestů na předměstí St. Louis, byl po zveřejnění cynického projevu převelen do administrativních složek a bude proti němu zahájeno vyšetřování. Na případ upozornil server The Guardian.

Podle policisty Page se Amerika musí probudit a pochopit, že Ústava má stát především na „Božích zákonech“. Mezi ty ale rozhodně nepatří rovnost tak, jak ji chápeme dnes. To, že jsou si všichni rovni rozhodně neznamená, že je potřeba zajišťovat rovné příležitosti nebo potírat diskriminaci.

Kritizoval zejména zákony, které se snaží chránit menšiny před rasovou nenávistí a pomáhají zvýšit etnickou diverzitu. „Nemůžete je přece vydělovat. Nevím, čemu na tom ti černí zvrhlíci nerozumí,“ prohlásil na videu s odvoláním na Nejvyšší soud ve Washingtonu. Menšiny by se totiž podle něho vůbec neměly chránit. 

Kde se vzal Obama, ten ilegální imigrant?

Page, který bojoval jako seržant za války ve Vietnamu, ostře kritizoval i současného prezidenta Spojených států. Byl to právě Obama, kvůli kterému se prý rozhodl armádu opustit. Během své přednášky vytáhl fotografii, na níž pózuje v Keni a vykřikl: „Říkám, že chci zjistit, odkud se vzal ten ilegální imigrant, který o sobě prohlašuje, že je můj prezident.“  

Policista Page pracoval u policie v St. Louis přes dvacet let a stále byl veden jako záložník v armádě. V současnosti se dokonce podílel na potlačování protestů ve Fergusonu. Upozornil na sebe i při živém vysílání CNN, kde zcela zbytečně šťouchá do tamního reportéra.

Jeho dlouholetý kamarád a bývalý kolega z Vietnamu se snažil Pageho trochu ospravedlnit. „Pracuje s demonstranty v drsných podmínkách. Dělá dvanáctky bez pořádného odpočinku a bez jídla,“ řekl John Moore. 

Z protestů už byl přitom jeden policista suspendován. Poručíka Raye Alberse oddělení odvolalo ve středu poté, co namířil útočnou zbraň na demonstranty a vyhrožoval jim smrtí.

Když se dubnový záznam projevu Dana Pageho dostal na veřejnost, policista byl převelen do administrativních složek a bude proti němu zahájeno vyšetřování.

Zásah policisty, který mladíka zastřelil, vyvolal rozsáhlou diskuzi o přílišné militarizaci amerických bezpečnostních sborů. Situaci ještě eskaloval pozdější případ, kdy dva policisté bez varovného výstřelu zabili zjevně duševně nemocného zloděje.

Čtěte také: VIDEO: Zastřelte mě, křičel muž. A policisté to udělali

Pistole proti noži? Amerika řeší 9 střel do mladého černocha