Na pražském Vypichu se chystá další obří výstavba

Na pražském Vypichu se chystá další obří výstavbaNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Prahou 6 otřásá spor o další rozšíření nákupního centra na křižovatce na Vypichu. Záměr z roku 2000 na výstavbu komerčního centra se částečně zrealizoval v roce 2009, kdy tu vyrostl největší Kaufland v Česku. Nyní by se stávající budova měla tzv. salámovou metodou rozšířit o přístavbu o dalších 40 tisících metrech čtverečných, upozorňuje deník Právo.

Obyvatelé Prahy 6, občanská sdružení i někteří radní se bouří proti plánovanému rozšíření hypermarketu Kaufland na Vypichu. Chystaný stavební projekt je označen jako přístavba a se stávající budovou by měl být spojen krčky. Nová budova s podlahovou plochou přes 40 tisíc metrů by měla stát na sloupech nad současným parkovištěm Vypich, celkem by měla mít čtyři patra a sloužit by měla administrativě a obchodu, zjistil deník Právo. Vznikly kvůli tomu už dvě petice od občanů.

Kritikům zástavby se nelíbí, že křižovatka na Vypichu čelí stále vyšší zátěži. Upozorňují rovněž na tzv. salámovou metodu, jíž se stavba postupně rozšiřuje. Původní hypermarket Kaufland byl totiž záhy rozšířen o sklady a v roce 2013 o administrativní patro. Dalším rozšířením by měla vzniknout plánovaná polyfunkční budova.

Emoce vzbuzují i pochybnosti týkající se toho, zda je plánované rozšíření v souladu s územním plánem. Kancelář architekta Prahy 6 i občanské sdružení Eko Břevnov upozorňují především na nesrovnalosti s výpočtem koeficientů podlahových ploch a zeleně. Jak píše Právo, platný územní plán připouští na části pozemků tzv. zvláštní komplexy obchodní a stanoví pro ně nepříliš vysoký kód míry využití. Protože zvláštní komplexy obchodní se týkají plochy asi 28,3 tisíce metrů čtverečních, mělo se vycházet z tohoto údaje. Nikoli z plochy asi 41,9 tisíce metrů čtverečních.

Komise územního rozvoje Prahy 6 kvůli stejnému argumentu doporučila radním, aby se proti čerstvému územnímu rozhodnutí ve lhůtě odvolali. Ti to neučinili a tvrdili, že to nestihli kvůli krátké lhůtě a že podklady dostali až těsně před jednáním.

Územní rozvoj spadá pod kompetenci místostarostky Evy Smutné (TOP 09), která proti navyšování komerční zástavby bojuje dlouhodobě. „Paní místostarostka Smutná proto byla nakonec nucena uvedený materiál z jednání rady na poslední chvíli stáhnout,“ sdělil Právu mluvčí Prahy 6 Martin Churavý.

Povolení k plánovanému rozšíření pro developera, kterým je obchodní řetězec, zařizuje firma D. N. S. Bubeneč. Jejím jednatelem a jediným společníkem je přitom někdejší starosta Prahy 6 za ODS Petr Boček.

Čtěte také: Vyklízí Praha 6 prostor developerovi? Místo LDN mohou vyrůst luxusní byty

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články