Olomoucké arcibiskupství podalo žalobu, chce Květnou zahradu v Kroměříži

Církevní restituce

Olomoucké arcibiskupství podalo žalobu, chce Květnou zahradu v KroměřížiNOVÉ
Květná zahrada v Kroměříži Foto:

FOTO: Jan Procházka / http://www.honzinjan.com

6
Domov
Sdílet:

Olomoucké arcibiskupství chce rozšířit svůj majetek v Kroměříži. Patří mu zámek i Podzámecká zahrada, ale Květnou zahradu v restitucích nedostalo. Aby ji získalo, podalo žalobu, kterou se bude zabývat kroměřížský okresní soud. Arcibiskupství tvrdí, že zámek i obě zahrady tvoří jeden celek. Květná zahrada je stejně jako zámek a Podzámecká zahrada zapsaná na seznamu UNESCO.

„Olomoucké arcibiskupství podalo žádost o přezkoumání vlastnictví Květné zahrady. Jsme přesvědčeni, že tento areál tvoří celek a funkční souvislost s kroměřížským zámkem a Podzámeckou zahradou, a proto by i na ni se měly stahovat restituční nároky olomouckého arcibiskupství. Chceme, aby tuto skutečnost prověřil nezávislý soud, a proto jsme tuto žalobu podali,“ uvedl Gračka.

Květná zahrada v Kroměříži
Květná zahrada v Kroměříži Foto:

FOTO: Jan Procházka / http://www.honzinjan.com​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Krok arcibiskupství dlouho zvažovalo. „Chceme, aby soud prověřil, zda tento nárok je, nebo není oprávněný. Funkční souvislost je podle našeho mínění zřejmá a zjevná a historicky vždy doložená. Chceme, aby soud posoudil, zda to tak není i dnes,“ doplnil Gračka.

Stát se rozhodl vydat církvi kroměřížský zámek a Podzámeckou zahradu v rámci majetkového vyrovnání s církví v roce 2015. Květnou zahradu vydat odmítl, protože její historický areál je provázán s novostavbami, jež podle Národního památkového ústavu (NPÚ) nelze vyčlenit, a podle zákona o restitucích tak vydány být nemohou. V Květné zahradě před třemi lety skončily práce za 230 milionů korun, díky nimž se asi třetina zahrady vrátila do podoby ze 17. století.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Kroměřížská Květná zahrada je známá též pod názvem Libosad. Dnes je prakticky jediným představitelem takto komponovaného celku v Evropě. Květnou zahradu nechal vybudovat v druhé polovině 17. století olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelkorna, uvádí správa zámku na stránkách www.zamek-kromeriz.cz.

Symbolické klíče od kroměřížského zámku s unikátní obrazárnou, který církev s Podzámeckou zahradou získala od státu zpět, převzalo olomoucké arcibiskupství letos v dubnu. Vzápětí je ale NPÚ vrátilo, památkáři se budou po dohodě nadále o památky starat. Návštěvníci by žádnou změnu pocítit neměli. NPÚ podepsal s arcibiskupstvím smlouvu o služebnosti.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články