První rozsudek nad ruským vojákem za vraždu ukrajinského civilisty – doživotí

SOUD S VOJÁKEM

První rozsudek nad ruským vojákem za vraždu ukrajinského civilisty – doživotíAKTUALIZOVÁNO
Ruský voják byl odsouzen za vraždu civilisty. Foto: Sinyor
1
Svět

Ruský voják byl za zabití ukrajinského civilisty ukrajinským soudem odsouzen na doživotní trest odnětí svobody. Jedenadvacetiletý příslušník tankové jednotky Vadim Šišimarin v Kyjeve tvrdil, že svého činu lituje a že neměl v úmyslu zabít. Jednalo se o první proces za válečné zločiny od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Šišimarin byl odsouzen kvůli tomu, že v prvním týdnu války zabil výstřelem z okna auta do hlavy 62letého muže ve vesnici Čupachivka v Sumské oblasti na severovýchodě země. Odsouzený tvrdil, že tak jednal na rozkaz jiného ruského vojáka.

„Je mi to opravdu líto,“ řekl dříve u soudu Šišimarin. „Lituji toho, co jsem udělal. Byl jsem v té situaci nervózní. Nechtěl jsem zabít,“ dodal mladý muž s oholenou hlavou, který je u soudu ve skleněné ochranné kóji.

Šišimarin je první ruský voják, který byl postaven před soud za válečné zločiny od války na Ukrajině. U soud tvrdil, že od dalšího vojáka, který však nebyl jeho přímým nadřízeným, uposlechl rozkaz civilistu zabít, neboť byli Rusové přesvědčeni, že muž oznámí jejich polohu ukrajinské armádě. Uvedl to deník New York Times.

Žena zastřeleného muže vypověděla, že její manžel odešel z domu prozkoumat škody na majetku. Když byla na dvoře, aby nabrala vodu ze studny, uslyšela střelbu. „Projíždělo auto. Tento muž (Šišimarin-pozn.red.) seděl za řidičem. Viděla jsem ho a on pravděpodobně viděl mě,“ řekla žena u soudu.

Když našla svého muže, byl už mrtvý. „když jsem se přiblížila, viděla jsem jeho mozek. Lebku měl proraženou, Bylo tam hodně krve,“ popsala žena zavražděného.