1 Pražské osvětlení

Zhasne Praha? Město nesmí opravovat veřejné osvětlení, rozhodl ÚOHS

, NOVÉ

Témata: , ,

Veřejné osvětlení v Praze nemá správce. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dnes zakázal plnění zakázky na správu veřejného osvětlení, kterou uzavřela Praha s firmou Trade Centre Praha (TCP), která osvětlení provozuje s pomocí energetické společnosti PREdistribuce. Zákaz má nicméně začít platit až za půl roku.

Úřad zakázal plnění zakázky na opravu veřejného osvětlení a tím dal za pravdu stížnosti firmy Eltodo, která spravovala městské osvětlení od roku 1999. Redakci Echo24 to potvrdil mluvčí ÚOHS Martin Švanda, podle kterého však zákaz začne platit až za půl roku. „Zákaz plnění byl uložen s odkladem účinnosti 6 měsíců od nabytí právní moci rozhodnutí. Rozhodnutí je dosud nepravomocné a může být proti němu podán rozklad,“ řekl Švanda. Do té doby mají tak město i společnost TCP s PREdistribuce čas na řešení situace.

Antimonopolní úřad tak rozhodl kvůli nerespektování zákona o zadávání veřejných zakázek. „Úřad vyhověl návrhu na zákaz plnění smlouvy, neboť zadavatel uzavřel smlouvu, přestože běžela jedna z blokačních lhůt stanovených zákonem o zadávání veřejných zakázek,“ řekl mluvčí ÚOHS Švanda pro Echo24.

Společnost TCP nechce zákaz zatím podrobněji komentovat, fungování veřejného osvětlení nyní nicméně ohroženo nebude. „Důvody úřadu analyzujeme, jednou z možností je podat proti tomuto rozhodnutí rozklad. Rozhodnutí ÚHOS o zákazu plnění smlouvy nenastává ihned, ale až po uplynutí 6 měsíců ode dne nabytí právní moci tohoto rozhodnutí. Rozhodnutí ÚHOS tedy nemá na fungování veřejného osvětlení v Praze žádný vliv, vše bude fungovat bez problémů,“ uvedl pro server Echo24 mluvčí TCP Kamil Chalupa.  

Čtěte více: Prohnilí proti prohnilým. ANO v Praze horší kmotrů

Pražský magistrát loni zrušil veřejnou soutěž, při níž Eltodo získalo zakázku na další správu osvětlení. Tuto zakázku pak pražští radní následně svěřili bez soutěže firmě PREdistribuce, která osvětlení měla převzít od 1. ledna. Ještě na začátku ledna však Eltodo tvrdilo, že osvětlení nadále provozuje a nikdo si ho nepřevzal.

Provoz pražského osvětlení provází potíže řadu let. Smlouva z roku 2008 skončila před několika lety a radní ji opakovaně prodlužovali bez výběrového řízení. Šlo o zakázky za stovky milionů korun. Politici směřovali k otevřené miliardové soutěži, z níž měl vzejít trvalý správce světel. Připravovaný tendr z roku 2013 ale nakonec zrušili, mimo jiné kvůli výtkám ÚOHS.

Čtěte více: Zmatky kolem osvětlení: ‚My končíme, Praha si nic nepřevzala,‘ hlásí Eltodo

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.