1 SPOR O OSVĚTLENÍ V PRAZE

Zmatky kolem osvětlení: ‚My končíme, Praha si nic nepřevzala,‘ hlásí Eltodo

AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Společnost ELTODO-CITELUM ve čtvrtek ukončí provozování systémů veřejného osvětlení na území Prahy. Společnosti sice vypršela smlouva k provozování osvětlení už k poslednímu dni loňského roku, po Novém roce však správu osvětlení nikdo nepřevzal, uvedla společnost v tiskové zprávě. Pražský magistrát se proti tvrzení společnosti na dotaz deníku Echo24 ohradil.

„Z důvodu neochoty města veřejné osvětlení od Nového roku převzít jsme tak byli nuceni systém provozovat i po skončení smlouvy. Nyní jsme však na pokyn radního Karla Grabeina Procházky obdrželi výzvu města, abychom nadále nevykonávali jakékoliv činnosti na veřejném osvětlení, neboť podle něj jsou tyto činnosti zajištěny a realizovány městem. Ode dneška se proto již nebudeme o provozuschopnost systému veřejného osvětlení v Praze starat,” uvedla ve zprávě jednatelka společnosti Mona Sandescu.

Společnosti, která měla pražské osvětlení na starost od roku 1998, vypršela smlouva ke 31.12.2016. Zástupci města ani společností, jež se o osvětlení mají starat od Nového roku, si však podle zprávy dosud veřejné osvětlení nepřevzali.

To ale pražský magistrát odmítá. „Společnosti Eltodo vypršela smlouva k poslednímu dni loňského roku. Od 1.1.2017 má správu veřejného osvětlení na starosti společnost Trade Centre Praha, a. s., kterou ze 100 % vlastní hlavní město Praha,“ řekl deníku Echo24 mluvčí magistrátu Vít Hofman.

V tom samém duchu se vyslovila i mluvčí společnosti Trade Centre Praha Monika Švarcová. Ta zároveň uvedla, že zmatky kolem pražského osvětlení se občanů nedotknou.

„Lampy samozřejmě budou svítit i nadále. Z rozhodnutí magistrátu jsme získali povinnost přebírat některé činnosti, které dosud měla na starosti společnost Eltodo. Zajišťujeme havarijní činnost, dispečink a přebíráme to postupnými kroky. Lampy ale budou svítit i dnes v noci,“ řekla deníku Echo24.

Společnost Eltodo si nicméně za skutečnostmi uvedenými v tiskové zprávě stojí. Po Novém roce se na ní v souvislosti s obsluhou osvětlení prý obracely složky integrovaného záchranného systému i samotný magistrát.

„Eltodo nemá jinou možnost než věřit magistrátu, který tvrdí, že osvětlení už zajišťuje nová společnost. Nechápe však, proč se od Nového roku až do včerejška na Eltodo i nadále obraceli jak záchranáři, tak vedení města. Těch požadavků bylo za těch pár dní přes 500. Eltodo nechápe proč,“ řekl deníku Echo24 Vladimír Bystrov z agentury Bison & Rose, která společnost zastupuje při komunikaci.

Do systému veřejného osvětlení patří zejména pouliční osvětlení, dále veřejné uliční a věžní hodiny, prvky městského mobiliáře, slavnostní osvětlení a osvětlení některých dalších architektonických prvků a objektů.

Čtěte také: Miliardová zakázka na osvětlení v Praze je znovu na ÚOHS


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.