Zmatky kolem osvětlení: ‚My končíme, Praha si nic nepřevzala,‘ hlásí Eltodo

Zmatky kolem osvětlení: ‚My končíme, Praha si nic nepřevzala,‘ hlásí EltodoAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Praha.eu
Domov

SPOR O OSVĚTLENÍ V PRAZE

Echo24

Společnost ELTODO-CITELUM ve čtvrtek ukončí provozování systémů veřejného osvětlení na území Prahy. Společnosti sice vypršela smlouva k provozování osvětlení už k poslednímu dni loňského roku, po Novém roce však správu osvětlení nikdo nepřevzal, uvedla společnost v tiskové zprávě. Pražský magistrát se proti tvrzení společnosti na dotaz deníku Echo24 ohradil.

„Z důvodu neochoty města veřejné osvětlení od Nového roku převzít jsme tak byli nuceni systém provozovat i po skončení smlouvy. Nyní jsme však na pokyn radního Karla Grabeina Procházky obdrželi výzvu města, abychom nadále nevykonávali jakékoliv činnosti na veřejném osvětlení, neboť podle něj jsou tyto činnosti zajištěny a realizovány městem. Ode dneška se proto již nebudeme o provozuschopnost systému veřejného osvětlení v Praze starat,” uvedla ve zprávě jednatelka společnosti Mona Sandescu.

Společnosti, která měla pražské osvětlení na starost od roku 1998, vypršela smlouva ke 31.12.2016. Zástupci města ani společností, jež se o osvětlení mají starat od Nového roku, si však podle zprávy dosud veřejné osvětlení nepřevzali.

To ale pražský magistrát odmítá. „Společnosti Eltodo vypršela smlouva k poslednímu dni loňského roku. Od 1.1.2017 má správu veřejného osvětlení na starosti společnost Trade Centre Praha, a. s., kterou ze 100 % vlastní hlavní město Praha,“ řekl deníku Echo24 mluvčí magistrátu Vít Hofman.

V tom samém duchu se vyslovila i mluvčí společnosti Trade Centre Praha Monika Švarcová. Ta zároveň uvedla, že zmatky kolem pražského osvětlení se občanů nedotknou.

„Lampy samozřejmě budou svítit i nadále. Z rozhodnutí magistrátu jsme získali povinnost přebírat některé činnosti, které dosud měla na starosti společnost Eltodo. Zajišťujeme havarijní činnost, dispečink a přebíráme to postupnými kroky. Lampy ale budou svítit i dnes v noci,“ řekla deníku Echo24.

Společnost Eltodo si nicméně za skutečnostmi uvedenými v tiskové zprávě stojí. Po Novém roce se na ní v souvislosti s obsluhou osvětlení prý obracely složky integrovaného záchranného systému i samotný magistrát.

„Eltodo nemá jinou možnost než věřit magistrátu, který tvrdí, že osvětlení už zajišťuje nová společnost. Nechápe však, proč se od Nového roku až do včerejška na Eltodo i nadále obraceli jak záchranáři, tak vedení města. Těch požadavků bylo za těch pár dní přes 500. Eltodo nechápe proč,“ řekl deníku Echo24 Vladimír Bystrov z agentury Bison & Rose, která společnost zastupuje při komunikaci.

Do systému veřejného osvětlení patří zejména pouliční osvětlení, dále veřejné uliční a věžní hodiny, prvky městského mobiliáře, slavnostní osvětlení a osvětlení některých dalších architektonických prvků a objektů.

Čtěte také: Miliardová zakázka na osvětlení v Praze je znovu na ÚOHS

Související články