Miliardová zakázka na osvětlení v Praze je znovu na ÚOHS

Miliardová zakázka na osvětlení v Praze je znovu na ÚOHSNOVÉ
Domov

Zhasne Praha

Filip Nachtmann

Miliardový tendr na správu veřejného osvětlení v Praze je znovu před Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Potvrdily se tak informace deníku ECHO24.cz, že se na antimonopolní úřad opět obrátí Sdružení pro údržbu osvětlení v Praze, které se svou stížností už jednou uspělo. Není tak jasné, jak magistrát hlavního města zajistí od začátku příštího roku například osvětlení přechodů pro chodce, plynových lamp nebo nasvícení památek. Nová pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) už slíbila, že se rada na zakázku znovu podívá.

Stížnost sdružení vedeného firmou ID Stavby group dorazila na antimonopolní úřad ve čtvrtek.

„Žádáme, aby ÚOHS zrušil jak rozhodnutí o vyloučení, tak rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky. Pro vyloučení nejsou žádné oprávněné důvody,“ říká Martin Kovařík ze Sdružení INDOC, které skupinu firem zastupuje. Magistrát firmy vyřadil kvůli příliš nízké nabídkové ceně. Stalo se to už podruhé, ÚOHS ale již jednou toto rozhodnutí zrušil. Sdružení podalo proti rozhodnutí radnice námitky, nicméně ty zamítla pár dní před volbou nového vedení města odcházející rada Tomáše Hudečka.

Zhasne Praha?

Zatím není jasné, co se se zakázkou, kterou vysoutěžila společnost Eltodo Osvetlenie, stane. Antimonopolní úřad většinou ve správním řízení týkajícím se veřejných zakázek rozhoduje do 60 dnů. Jenže svítit podle nové smlouvy se má v Praze už za necelý měsíc.

„Úřad může vydat ve věci předběžné opatření zakazující zadavateli uzavřít smlouvu s vybraným uchazečem, pokud v rámci správního řízení získá pochybnosti o souladu úkonů zadavatele se zákonem o veřejných zakázkách. Tímto nijak nepředjímám, že se tak v uvedeném správním řízení stane,“ reaguje mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.

Zda Praha na konci roku nezhasne, podle něj úřad neřeší. Světlo na veřejných prostranstvích si musí zajistit magistrát. 

Čtěte také: Tma v Praze? Spor o osvětlení míří k antimonopolnímu úřadu

A nové pražské vedení se na tendr podívá. Jak řekla deníku ECHO24.cz před týdnem primátorka Krnáčová, problematika veřejného osvětlení není triviální a řešit by ji měla rada na některém z nejbližších jednání. To ostatně měla sdělit i nespokojenému sdružení.

„Primátorku Adrianu Krnáčovou jsme podrobně informovali a přislíbila, že nové vedení magistrátu se bude případem znovu zabývat“, potvrdil Kovařík.