Jsem pro vládu pevné ruky, s Babišem se dobře obchodovalo, říká Tomáš Pitr
Jak to vidí Tomáš Pitr
- red,
Tomáš Pitr, kterého někdejší premiér Jiří Paroubek označil za nepřítele státu, se nyní přiklání k vládě pevné ruky. A pochvaluje si Andreje Babiše nejenom jako obchodního partnera, přestože s ním kdysi tvrdě soupeřil o Unipetrol a Setuzu. Rozhovor s Pitrem přinesl server Aktuálně.cz.
„Ale já s Babišem vlastně nikdy skutečný konkurent nebyl. Pět let jsme spolu obchodovali, když nám do Setuzy dodával řepkové semeno v hodnotě několika miliard korun. Z hlediska dodávek plnil své povinnosti a já zase z hlediska placení. Z obchodu s ním tedy mám zkušenosti v zásadě dobré, takzvané válčení je spíše mediální záležitost,“ uvedl Pitr v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Pitr zároveň však podotkl, že „to neznamená, že Babiš neudělal spoustu jiných lotrovin, o kterých se ani nepíše“, jen se snaží vyvracet různé omyly, které o vztahu mezi ním a Babišem kolují.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Pitr by velmi doporučoval vládu pevné ruky. O politickém angažmá Andreje Babiše v politice říká, že je lepší, když je stát řízen lidmi, kteří mají s vedením nějaké zkušenosti, než lidmi, kteří doposud pracovali pouze v politice. Konkrétně jmenoval expremiéry Grosse, Nečase a současného premiéra Sobotku. „Když někdo ve dvaceti vstoupí do politiky a ve čtyřiceti je premiérem, je to pro mě zcela odpudivý případ,“ uvedl Pitr.
Podle Pitra je překvapivé, že má Babiš s Čapím hnízdem problémy. „Evropská unie vám nakáže – obrazně řečeno – že musíte být černovlasý, abyste dostal peníze. Jelikož jste blonďák, tak jdete k holiči a obarvíte si vlasy načerno, abyste podmínkám vyhověl. To je i tento případ. Je to podvod? Úprava formuláře, abych vyhověl nesmyslným požadavkům EU, mi jako diskvalifikace pro politickou funkci nepřijde,“ říká Pitr ke kauze, za kterou byl Babiš vydán k trestnímu stíhání.
Rovněž mu vadí současná podoba ekonomiky, současný systém již není kapitalismem. „Co je to za kapitalismus, když mnozí naši podnikatelé mají všechny své příjmy jen z veřejných zakázek? Co je to za kapitalismus, když o vašem úspěchu rozhoduje výše dotací, regulovaných cen nebo výchylky v kurzu koruny,“ ptá se Pitr.
Český podnikatel v potravinářském průmyslu. Byl pravomocně odsouzen pro trestný čin krácení daní spolu s Miroslavem Provodem a dalšími. V roce 2005 jej tehdejší premiér Jiří Paroubek na základě zprávy tajných služeb obvinil z rozpoutání aféry kolem privatizace Unipetrolu.