Vůdce žlutých vest byl vážně zraněn. Je v umělém spánku

Demonstrace ve Francii

Vůdce žlutých vest byl vážně zraněn. Je v umělém spánkuNOVÉ
Zraněný demonstrant Foto:

Reprofoto: YouTube CLPRESS

1
Svět

Echo24

Do protestu takzvaných žlutých vest se v sobotu po celé Francii zapojilo 69 000 demonstrantů, zatímco před týdnem jich do ulic vyšlo 84 000. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na odhad francouzského ministerstva vnitra. V Paříži přerostly protesty v násilí; podle místních úřadů bylo v metropoli 223 lidí zatčeno. Vážně zraněn byl také jeden z výrazných představitelů hnutí, po vážném úderu do oka leží v nemocnici a byl uveden do umělého spánku.

V Paříži zasahovala policie především na náměstí Bastily, kde se sešly čtyři různé průvody. Radikální demonstranti na členy bezpečnostních sil házeli kameny, policisté proti nim zakročili slzným plynem a vodními děly.

Střety se odehrály i v dalších městech jako v západofrancouzském Nantes či v Montpellier na jihu země, kde jednoho z policistů zranilo „pyrotechnické zařízení“.

Jeden z výrazných představitelů hnutí žlutých vest Jérôme Rodrigues byl v sobotu vážně raněn, do oka jej podle jeho právního zástupce zasáhl gumový projektil. „Je v šoku. Utrpěl tělesné postižení na celý život. Je to tragédie pro něj i jeho rodinu,“ řekl Philippe de Veulle televizi BFM a dodal, že jeho klient bude policii žalovat.

Rodrigues, jehož na facebooku sleduje 50 000 lidí, před střetem s policií živě přenášel pomocí sociální sítě protest v Paříži. V nemocnici byl uveden do umělého spánku. Řekl, že ho zasáhla i další kontroverzní zbraň pořádkové policie – u nohy mu prý vybuchl speciální zásahový granát.

Dnes se v Paříži uskuteční demonstrace za „obranu demokracie a institucí“, tedy proti žlutým vestám, kterou pořádají hnutí takzvaných červených šátků a modrých vest.

Proti restriktivní fiskální a sociální vládní politice protestují Francouzi od poloviny listopadu. První vlny protestů 17. listopadu se zúčastnilo 282 000 osob. Demonstranti, z nichž značnou část tvoří lidé s nižšími příjmy, upozorňují na vysoké ceny a tvrdí, že prezident Emmanuel Macron ignoruje potřeby běžných občanů a prosazuje reformy sloužící bohatým.

Čtěte také: Asi nejkrvavější obléhání v dějinách. Před 75 lety prolomila rudá armáda obklíčení Leningradu