Poslanci zamítli změny v EET, schválili zvýšení slev na děti

Zvýšení daňových slev

Poslanci zamítli změny v EET, schválili zvýšení slev na dětiAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Echo24

Sněmovna v pátek schválila vládní daňový balík, který především zvyšuje daňové slevy na druhé, třetí a další dítě. Poslanci v něm zamítli návrhy úlev v elektronické evidenci tržeb, které vznesl ministr financí Andrej Babiš (ANO) a vládní KDU-ČSL. Zamítli i opoziční návrhy na zrušení zákona o evidenci tržeb. Neprošly ani návrhy pravice na snížení sazeb daně z přidané hodnoty nebo na zrušení solidární přirážky daně z příjmů.

Schválená změna zákona zvyšuje slevu na dani na druhé dítě o 2400 Kč na 19 404 Kč ročně, na třetí a další dítě o 3600 Kč na 24 204 Kč ročně. U jednoho dítěte zůstává sleva 13 404 Kč ročně. Daňový balík musí ještě projednat Senát a podepsat prezident. V účinnost má vstoupit k 1. dubnu. Vyšší slevy na děti bude možné uplatnit zpětně od počátku roku.

Ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) mrzí to, že ve Sněmovně neuspěly změny v EET, které lidovci navrhovali. Strana je bude prosazovat dál v tomto, nebo příštím volebním období, řekl ministr novinářům. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) však už do voleb není čas na vypracování novely zákona o EET. Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) věří tomu, že koaliční strany už před volbami do EET zasahovat nebudou.

Jurečku mrzí to, že se lidovcům nepodařilo přesvědčit koaliční partnery, aby podpořili například výjimku z EET pro podnikatele s ročními příjmy do 414.000 korun. „Minimálně ten měl jasné racio. Pro hlasovali i poslanci z jiných klubů, i opozičních,“ řekl.

Lidovci podle Jurečky budou možná ještě před podzimními volbami do Sněmovny znovu navrhovat změny. „Aby EET byla skutečně racionální,“ řekl. Smysl podle něj nemá evidence tam, kde se kvůli slevě na poplatníka a využití paušálů žádná daň nevybere. „A pouze to tam implementujeme a toho člověka podnikatele to zatěžuje,“ uvedl.

Do voleb to už nestihneme, tvrdí Babiš

Babiš vyjádřil lítost nad tím, že se nepodařilo schválit jím navrhovanou výjimku z EET pro živnostníky, kteří platí paušální daň. Novelu zákona o EET, která by tuto úpravu zavedla, ale podle něj už nepůjde vypracovat a včas schválit. „My už to nemůžeme stihnout, do voleb je devět měsíců,“ řekl. Příslušné změny ale podle něj budou součástí volebního programu hnutí ANO.

Sociální demokraté podle Hamáčka žádné úpravy EET nechtějí. „Doufám, že platí dohoda z jednání v rámci koalice a že nebudeme nějakým způsobem měnit elektronickou evidenci tržeb. Není to fér a vůči podnikatelům by to znamenalo další znejistění,“ řekl novinářům.

Celkově je podle Jurečky výsledek hlasování o balíku dobrým kompromisem. „Rodiny mají za tři roky navíc o 5,5 miliardy korun na to, aby mohly investovat do výchovy svých dětí, s tím jsem spokojen, je to jedna z priorit KDU-ČSL,“ řekl k zvýšení daňové slevy na druhé, třetí a další dítě.

Pochvalně se o balíčku vyjádřil i Babiš. „Je důležité, že už potřetí naše koaliční vláda prosadila slevu pro pracující rodiče pro druhé a třetí dítě. Jsou různé návrhy pro zvyšování přídavku na děti, to my samozřejmě podporujeme, ale měla by tam být ta vazba, aby ti rodiče pracovali. Někteří se živí bohužel tím, že mají děti a berou jenom dávky,“ řekl.

Jurečka kritizoval pravicovou opozici za její návrhy na snížení DPH. „V uvozovkách zodpovědná opozice nebyla schopna říct, když navrhovala výpadky, které by znamenaly 55 miliard, kde ty peníze vezmeme, nebo kde naopak budou chybět,“ uvedl. Koalice podle něj DPH snižuje. „Například na léky, dětskou výživu, pokrmy v restauracích, nicméně taky chceme mít rozpočet, který umožňuje investice,“ řekl.

Čtěte také:

Zeman vetoval snížení daně na noviny a časopisy, shodl se s vládou

Sobotka: Dnešní daně vyhovují bohatým. ČSSD to chce zásadně změnit