Sobotka: Dnešní daně vyhovují bohatým. ČSSD to chce zásadně změnit

SOBOTKA O SMĚŘOVÁNÍ ČSSD

Sobotka: Dnešní daně vyhovují bohatým. ČSSD to chce zásadně změnitNOVÉ
Český premiér Bohuslav Sobotka. Foto: FOTO: Shutterstock
1
Domov

Echo24

Aktuální nastavení českého daňového systému vyhovuje velkým a bohatým, cílem ČSSD nejsou kosmetické úpravy daní, ale zásadní reforma směrem k progresi. Novinářům to po sobotním jednání širšího vedení sociální demokracie řekl předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Konkrétní parametry reformy chce sociální demokracie představit na jaře příštího roku.

Sobotka novinářům řekl, že současný daňový systém si po roce 2006 vylobbovali nejbohatší. „Pro nás je klíčovým cílem snížit daně pro lidi s průměrným a podprůměrným platem. Jde o to, aby na progresi vydělali oni, tedy drtivá většina zaměstnanců v naší republice,“ uvedl premiér. V současnosti je podle něj daňová zátěž přenesena prostřednictvím zvýšení DPH na středně a nízkopříjmové skupiny občanů.

Daňová progrese by měla být hlavním volebním lákadlem ČSSD před volbami do Sněmovny, které se konají příští rok na podzim. „Pokud jde o konkrétní výši pásem, sociální demokracie bude jednotlivé části daňové reformy zveřejňovat během jara, progrese se bude týkat fyzických i právnických osob,“ řekl novinářům Sobotka.

Sobotka se neobává, že návrhy by mohly ČSSD naopak voliče ubrat. „Je potřeba se podívat na to, jaké ve skutečnosti lidé mají platy. Dvě třetiny lidí mají průměrný, nebo podprůměrný plat. Na tyto lidi cílíme, jim chceme ulevit,“ řekl Sobotka. Tak velké daňové úlevy jako v Česku podle Sobotky nemají bohatí lidé ani v Německu či Rakousku.

Čtěte také: ‚Vítězství ANO by ohrozilo demokracii.‘ Sobotka sklidil potlesk, Zimola brzdí

Tejc proti Sobotkovi: ČSSD nesmí být posedlá Babišem, musí doleva